HABER AKIŞI

ACELECİ BEBEKLER

 Tarih: 18-11-2020 11:30:10
Ülkemizde her yıl 160 bin bebek dünyaya vaktinden önce “Merhaba” diyor. Doğdukları haftaya göre çoğu yaşamlarını tehdit edebilecek sorunlarla mücadele eden bu miniklerin çoğu ne yazık ki 5 yaşından önce hayatını kaybediyor.

Prematüre doğum oranlarının sağlıklı bir hamilelikle azaltılabileceğini belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuşku, “Hamilelikte erken doğuma yol açabilecek risk faktörlerinden kaçınma ve uygun ortamda doğum ile prematüre bebeklerin dörtte üçünden fazlasının yaşamasını sağlayabilir” diyor. Dr. Kuşku, erken doğan bebeklerin doğduklarında el, ayak ve başlarının mor olması nedeniyle prematüre bebekleri mor rengin temsil ettiğini belirtiyor.

Yaşama şansı doğum haftasına bağlı

Her yıl 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde, prematüre doğumlara dikkat çekmek, erken doğanlar ve ailelerine destek olmak, sorunların çözümü açısından küresel bir farkındalık oluşturmak için 100’den fazla ülkede çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün anne karnında 37 haftayı tamamlamadan doğan bebekleri prematüre olarak tanımladığını anlatan Dr. Mehmet Kuşku, “Dünyada prematüre doğum oranı yüzde 5 ila 18 arasında değişiyor. Ülkemizde ise bu oran yüzde 11,97 seviyesinde. Yani dünyada her yıl yaklaşık 15 milyon bebek, ülkemizde ise 160 bin bebek prematüre olarak dünyaya geliyor” diye bilgi veriyor.

 

 

HABER ARŞİVİ
Yukarı