HABER AKIŞI

Bağırsaktan yemek borusu

 Tarih: 22-02-2020 12:28:10
Antalya'da 3,5 yıl karnından midesine yerleştirilen hortumlarla beslenen Eskişehirli 2 çocuk babası Mehmet Koç, bağırsağından ve cilt dokusundan yapılan yemek borusu sayesinde ağız tadıyla beslenmenin keyfini yaşıyor. Koç, "Yiyemediğim her şeyi yiyorum. Biraz yavaş yemeye çalışıyorum ama o tatları yeniden almak çok güzel" dedi.

Eskişehir'de yaşayan 2 çocuk babası emekli makinist 70 yaşındaki Koç'a 6 yıl önce gırtlak kanseri teşhisi konuldu. Ameliyatla gırtlağı alınan Mehmet Koç'un hastalığı, 2 yıl sağlıklı bir hayat sürdükten sonra yeniden nüksetti. Gördüğü tedaviler sonrası yemek borusu sertleşen ve daralan Koç, 3,5 yıl önce yemek borusunu kullanamaz hale geldi. Doktorlar, karnından midesine yerleştirilen hortumlarla beslenen Mehmet Koç'un ailesine, "Yemek borusuna bir şey yapılamaz. Hasta ölene kadar bu şekilde yaşayacak." şeklinde görüş bildirdi. İnternetten dünyada gırtlak ve yemek borusuyla ilgili yapılan ameliyatları takip eden aile, mutlu haberi tedavi için başvurdukları Türkiye'nin ilk yüz ve çift kol, dünyada kadavradan ilk rahim naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'dan aldı.  Özkan, kontrollerin ardından gerçekleştirdiği operasyonda Mehmet Koç'a bağırsak ve cilt dokularından yemek borusu yaptı. Koç, yaklaşık 2 aylık takibin ardından 3,5 yıl sonra ilk defa ağızdan beslendi. Ağız tadıyla yemek yemenin keyfini çıkaran Mehmet Koç, ilk olarak tadını çok özlediğini söylediği etli pideyi ve salatayı yedi. Hastanede ses protezi de takılan Koç, kısık sesle de olsa konuşabilmenin mutluluğunu yaşıyor. 

  GÜNDEM HABERLERİ
Girişte ateş kontrolü Girişte ateş kontrolü Kütahya'da, Eskişehir istikametinden gelen sürücüler de dahil korona virüs tedbi..
Uykunuzu bozmayın Uykunuzu bozmayın Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği (TUTDER) Genel Başkanı Doç. Dr. Vural Fi..
TÜM PARKLAR KAPATILDI TÜM PARKLAR KAPATILDI Korona Virüs ile Mücadele Eylem Planını kararlılıkla uygulayan Büyükşehir Beledi..
MASKELER OKULDAN MASKELER OKULDAN Eskişehir'deki 3 lisenin öğrencileri ve öğretmenleri, yeni tip koronavirüs (Kovi..
HABER ARŞİVİ
Yukarı