Son Dakika : FRİGYA DAVETİ 12/6/2016
Anasayfa Güncel Bölge Spor Polisiye Ekonomi Kültür-Sanat Dünyadan Yurttan Haberler Günün Haberleri Otomobil Haftanın Söyleşisi
Haber Arşivi | İlk Sayfa Arşivi | Astroloji | Eskişehir'den Kareler | Vizyondakiler | Künye | İletişim
Güncel   /   [05.03.2012]
Afrikalılar’a nasihat

Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından, Eskişehir’de Afrika ülkelerinden gelip öğrenim gören öğrencilerin sorunlarını dinlenmesi için bir toplantı düzenlendi. Programa İslam Kalkınma Bankası Temsilcisi ve Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Kocaer, Cidde İslam Kalkınma Bankası’ndan Dr. Laktar Martin, YUDER Başkanı Musa Garadaş, YUDER Afrika Masası Başkanı Neşet Gürsoy ve Afrikalı öğrenciler katıldı. Toplantıda öğrencilere hitap eden Müsteşar Ahmet Kocaer, Afrika’da yaşanan sorunlara çözüm noktasının öğrencilerin Türkiye’de bulundukları süre olduğunu söyledi. Kocaer, eğitim öğretim süreleri boyunca ülkeleri için neler yapabilecekleri konusunda konuşup plan yapmaları gerektiğini vurguladı. İslam Kalkınma Bankası Temsilcisi ve Müsteşar Ahmet Kocaer konuşmasına şöyle devam etti. “Afrika açlık, kuraklık değil, tahıl ambarıdır. Sizler ülkelerinizi nasıl güzelleştirebilir, ekonomisine nasıl katkı sağlayabilirim bunları tartışmalısınız. Burada ekonomi okuyan arkadaşlar var. Biz diğer ülkeler gibi değiliz. Türkiye’nin kapısı sizlere her zaman açıktır. Biz sizlerden bir şey istemeyiz, talep etmeyiz. Karşılıklı oturuyor bir şeyler paylaşıyorsak beklenti yoktur. Türkiye böyledir. Burada geçirdiğiniz her saniye önemli. Burada ne öğreniyorsanız geleceğinizde öyle olacaktır. Geçenlerde Tarzanya Savunma Bakanı Hüseyin Abdullah aradı, çok şaşırdım. Kendisi Marmara Üniversite’nde bursumuzla okumuş ve ülkesine önemli bir yerde hizmet vermeye başlamış. Yani ilim için harcanan vakit cihattır.” dedi. İslam Bankası’nın Türkiye’de ki çalışmalarına da değinen Kocaer, “İslam Bankası 1985 yılından bu yana öğrencilere burs sağlamaktadır. Şu an burs bedeli 350 dolar. Her yıl 50-60 öğrenci Türkiye’ye geliyor. Şu ana kadar genel olarak Afrika kökenli öğrenciler olmak üzere 1261 öğrenci İKB’den burs almış ve 669’u mezun olmuştur. Bunların 257’si tıp öğrencisi” değerlendirmesinde bulundu. Daha sonra söz alan Cidde İslam Kalkınma Bankası’ndan Dr. Laktar Martin ise öğrencilere İngilizce ve Fransızca olarak İslam Kalkınma Bankası çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunarak sorunlarını dinledi.

Diğer Haberler


Bu habere henüz yorum girilmemiş. İlk yorumu sen yap.
Okuyucu Yorumları


    
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sehirgazetesi.com.tr sorumlu tutulamaz.
 
>
copyright © 2011 | Şehir Gazetesi
Design & Code by ASD