HABER AKIŞI

DOĞA KORUNUYOR EKONOMİ KAZANIYOR

 Tarih: 13-09-2020 02:50:07
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ‘’Çevre kirliliğinin bertaraf edilebilmesi için yapılabilecek en etkili çalışma geri dönüşüm çalışmasıdır’’ dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında Sıfır Atık Belgesi’ni Eskişehir’de ilk alan belediye olan Tepebaşı Belediyesi, bu alanda yürüttüğü titiz çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.

Tepebaşı Belediyesi, atıkların kaynağında ayrı toplanması kapsamında ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar, elektrikli ve elektronik atık eşyalar, atık piller ve tekstil atıklarının hanelerden, okullardan, kurumlardan toplanması için gerekli bilgilendirme çalışmalarını yürüterek toplama noktaları oluşturdu. Atıkları kontrol altına alarak çevre kirliliğini önlemek, geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak ve gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına kurulan atık toplama sisteminin yanı sıra Tepebaşı’nda sıfır atık kapsamında da yeni uygulamalar gerçekleştirmeyi de sürdürüyor.

Doğa korunurken ekonomi kazanıyor

Gazipaşa Mahallesi’nde kurulan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ile tüm dünyada giderek büyük bir çevre sorunu haline gelen atıklar konusunda örnek bir çalışmaya imza atıldı. Tesiste 13 kalem atık ambalaj atığı (kağıt, karton, kompozit, plastik, cam, ahşap ambalaj, tekstil ambalaj, metal vb.) tekstil atıkları, atık piller, ömrünü tamamlamış lastikler, mobilya atıkları, atık floresan lambalar, atık elektrikli ve elektronik eşyalar, atık ilaçlar, bitkisel atık yağlar toplanarak, gruplarına göre belediyenin sözleşme yaptığı lisanslı firmaya teslim ediliyor. Böylece hem doğa korunurken ekonomi de kazanmış oluyor.

“Eskişehirlilerin hassasiyeti göz ardı edilemez”

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da çevre kirliliğinin tüm dünyada giderek büyüyen bir tehdit haline geldiğini belirterek, “Çevre kirliliğinin ve tehdidinin bertaraf edilebilmesi için yapılacak en güzel çalışma geri dönüşümdür. Biz de bu noktada Tepebaşı Belediyesi olarak temiz, düzenli ve yaşanabilir bir Tepebaşı için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2009 yılında başladığımız çalışmalar ile bugüne kadar elde ettiğimiz bu başarıda Eskişehirli hemşehrilerimizin gösterdiği hassasiyet göz ardı edilemez. Vatandaşlarımız da tekstilden pile, atık yağlardan ambalajlara kadar tüm atıklarının geri dönüştürülmesi için üst düzeyde duyarlılık gösteriyor. Bu sayede çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmanın yanında ekonomiye katkı verme hedefimize, emin adımlar ile ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
HABER ARŞİVİ
Yukarı