HABER AKIŞI

EN BÜYÜK BAYRAM

 Tarih: 29-10-2020 14:34:41
Eskişehir'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, çelenk töreniyle başladı.Vilayet Meydanı'nda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından Atatürk Anıtı'na çelenkler bırakıldı.

Törene, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler katıldı.

Cumhuriyet’in 97’nci yıldönümü kutlamaları bugün Atatürk Bulvarı’nda yapılacak törenle devam edecek. Saat 10.00’da başlayacak törende Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız bir konuşma yapacak. Daha sonra da resmi geçit gerçekleştirilecek

CUMHURİYET BAYRAMI MESAJLARI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ EMİNE NUR GÜNAY

Cumhuriyet, 97. Yıldönümünü büyük bir coşku ile kutladığımız ve daha nicelerini kutlayacağımız en özel milli bayramımız...

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde isimsiz vatan sevdalılarının da büyük mücadelesi ile kavuştuğumuz bağımsızlığımız her geçen gün perçinlenmektedir. Son dönemde bölgemizde yaşanan olaylara baktığımızda, Irak, Suriye, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Libya ve Azerbaycan, dört taraftan Türkiye kuşatılmak isteniyor, uluslararası hukuk ayaklar altına alınıyor, insanlık ve savaş suçları işleniyor. Bizler her zaman ve her koşulda hakkın ve haklının yanında olmaya devam edeceğiz, yüzyıl önce  başlayan mücadelemimize aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Yüzyıllar geçse de bu özel gün, her geçen günden ve her geçen yıldan daha coşkulu, daha anlamlı ve birlik beraberlik içinde kutlanan ortak değerimiz olacak. Türk Milleti milli iradesinden, birlik ve beraberliğinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya gösterecek.

Birlik ve beraberliğimizin baki kalacağı nice seneler diliyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve rahmetle yad ediyor,  milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ HARUN KARACAN

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında inançla, vatan sevgisiyle ve güç birliğiyle duran bir milletin başarısının 97. yıl dönümünü bugün hep birlikte coşku ve gururla kutluyoruz.

Ülkemiz, karanlık odakların girişimleriyle içerden ve dışardan çökertilme teşebbüslerine maruz kalmasına rağmen her defasında aziz milletinin damarlarındaki asil kanda bulunan kudretiyle, ferasetiyle bu eylemlerin üstesinden gelmiş ve daha da güçlenerek çıkmasını bilmiştir.

Maskeleri değişip zihniyetleri hep aynı olan bu mihraklara 100 yıl önce nasıl derslerini verdiysek bugün de aynı şekilde gereken cevabı veriyoruz. Söz konusu vatan olduğunda canını ortaya koyan aziz milletimiz bugün de Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizin dört bir yanında vatan savunmasını gerçekleştiriyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük özelliği ise sadece kendi vatandaşlarının değil aynı zamanda bölgemizdeki ve tüm dünyadaki mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağı olması ve her zaman barışı ilke edinmesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyetimizin nice bayramlarını kutlamamızı Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Millet iradesinin hâkim kılındığı Cumhuriyet’imizin 97. yıl dönümü Büyük Türk Milleti’ne kutlu olsun.

ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KAZIM KURT

 Bugün, bizleri birleştiren, yolumuza rehberlik eden, muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın yegâne yolu olan ‘Cumhuriyetimizin’ 97’nci yılını kutluyoruz. Özgürlük ve bağımsızlığı karakteri kabul eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu cumhuriyetimizin temelinde, mevcut anayasamızda da vurgulanan “Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti” anlayışı vardır. Hukukun üstünlüğüne inanmış olan bizlerin, bugün verdiği mücadelenin temelinde de bu vardır. Sosyal bir devlete olan ihtiyacımız ise COVİD-19 (Korona virüs) salgını ile mücadele ettiğimiz bu dönemde aşikardır. Bizler Türkiye Cumhuriyeti “Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti” olana kadar mücadele etmekten, bunun için çalışmaktan ve üretmekten geri durmayacağız. Ulu Önder Atatürk’ün “Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa, kazanılan zaferler kalıcı olmaz” sözleri bugün bizler için yol haritası olmalıdır. Ülke ekonomimizin bugün içinde bulunduğu tablo, Atatürk’ün uyarısının aksine üretmeyen, yandaşları koruyan, dışa bağımlı bir politikanın ürünüdür.

Ülkemiz ve milletimiz, bugün de içinde bulunduğu zor koşulları ortadan kaldıracak birikime sahiptir. Cumhuriyet hakkı, hukuku ve adaleti temel alan bir ruhla kuruldu. Bu ruhun temelinde de hür yaşama kararlılığımızın ve zincirlenemeyecek olan irademizin ifadesi olan Ulusal Kurtuluş Savaşımız vardır.  Bu nedenle de milli egemenliğin ifadesi olan Cumhuriyetimizin günümüzde yaşadığı temel problemler, tüm gençlerimizin diğer vatandaşlarımızla birlikte, Demokratik laik ve sosyal hukuk devleti' için yürütülecek mücadele ile aşılacaktır. Bunun yolu da fikri ayrılıkları bir kenara bırakıp, Cumhuriyet’in ilkelerinde birleşen daha güçlü ve daha kararlı bir yol arkadaşlığıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 97’nci yaşını kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum, tüm yurttaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum.

TEPEBAŞI BELEDİYE BAŞKANI AHMET ATAÇ

 Türk milleti, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde tarihte eşi benzeri görülmemiş bir özgürlük mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’nı zafer ile noktalayıp, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu cumhuriyeti kurdular. Cumhuriyetimiz dünyanın dört bir yanında, özgürlük arayan uluslara da esin kaynağı oldu. Ulusal kurtuluş mücadelesinin zaferle taçlandırıldığı dönemde, ümmet anlayışından çıkarak benlik kazanan ulusumuz, bağımsız, demokratik ve uygar bir yaşam şeklini seçti. 1923’de atılan o güçlü adım, ülkemizin bugün yaşadığı tüm sorunlardan çıkış yolunu da göstermektedir. Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkarak, 1923’ten bu yana gururla taşıdığımız meşaleyi, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ile nice yıllara ulaştıracağız. Büyük zorluk ve fedakarlıklar içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni ayakta tutacak inanca ve iradeye sahibiz. Tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygular ile kutluyor, cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını rahmetle anıyor, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor um.

AK PARTİ İL BAŞKANI ZİHNİ ÇALIŞKAN

 Kurtuluş mücadelemiz ile birlikte temelleri atılan ve din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin idare edilenlerle idare edenleri demokrasi çizgisinde buluşturan Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıldönümünü büyük bir gurur ve coşku ile kutluyoruz” dedi. Başkan Çalışkan mesajında, “Egemenliğimizin asıl sahibi olan milletimizin serbestçe fikirlerini ifade ederek, adaletin teminat altına alındığı Cumhuriyetimiz, tüm vatandaşlarımızın ortak iradesi ile kurulmuştur. Cumhuriyetimizin ilanı ile birlikte modernleşme ve kalkınma yolunda gerçekleşen önemli adımlarla bugün çok daha gür bir sesle tüm dünyaya bölgesel bir aktör olduğunu haykıran Türkiye Cumhuriyetini, bütün kazanımları ve değerleri ile birlikte tüm milletimiz ile birlikte korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor Eskişehirli hemşehrilerimiz ve tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum

EOSB BAŞKANI NADİR KÜPELİ

“Cumhuriyet, vatan için canından olmayı göze alanların, kadınıyla erkeğiyle, tüm yüreklerin ve bağımsızlık yolunda kenetlenmiş ellerin mücadele tarihidir. Büyük zorluklarla elde ettiğimiz Cumhuriyetimizin 97. yılını büyük bir mutluluk ve onurla kutluyoruz. 29 Ekim 1923, bağımsızlığını ve özgürlüğünü her şart altında korumaya ant içmiş bir milletin bu uğurda yapmış olduğu fedakâr mücadelenin tarihidir.

Bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltmeli, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olmalıyız. Bizler bağımsızlığını ve ekonomisini tırnaklarıyla kazıyarak bu günlere ulaşan bir milletiz. Cumhuriyet çatısı altında birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak daha nice mutlu yıl dönümler yaşayacağımıza inanıyorum. Çok büyük mücadelelerle elde edilen kazanımlar, aynı kararlılık ve sahiplenme ile korunmak ve yaşatılmalıdır. Bu görev bize miras kaldığı gibi, bizden de sonraki nesillere ulaşacaktır. Milletçe bize düşen görev barış ve kardeşliğimize sahip çıkarak, ortak paydamız olan, devlet ve cumhuriyet değerlerimizi ilelebet korumaktır. Bugün, bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltmeli, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olmalıyız. Biz Eskişehirli sanayiciler zorlu pandemi koşullarında bile Cumhuriyetin ışığından güç alıyor, o ışık altında çalışıyor, üretiyor ve geleceği inşa ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, Türk Milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”  

ETO BAŞKANI METİN GÜLER

Türk milleti olarak cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci yıl dönümünü gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde önce vatanımız düşman işgalinden kurtarılmış ardından da bağımsızlığımız cumhuriyetle taçlandırılmıştır.

Cumhuriyetle birlikte birçok alanda reformlar yapılmış, bu sayede ülkemizin ekonomiden tarıma, eğitimden sosyal hayata birçok alanda kalkınmasına ortam hazırlanmıştır.

Kısıtlı imkanlar ve zorluklara rağmen kurulan cumhuriyetimiz atalarımızın gayreti, milletimizin vatanseverliği sayesinde bu günlere ulaşmıştır.

Bugün bize düşen görev ise, atalarımızdan emanet aldığımız ülkemizi daha yükseklere taşımaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yılında, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyor Cumhuriyet Bayramımızı içtenlikle kutluyorum.  (HM)

TGF GENEL BAŞKANI YILMAZ KARACA

Dört bir yanı işgal edilen güzel Anadolu'da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı bağımsızlık meşalesi, tüm yurdu saran bir bağımsızlık ateşine dönüşmüş, yedi düvele karşı kazanılan muhteşem zafer, Cumhuriyet rejiminin tercih edilmesiyle taçlanmıştır.

Bizler, ülkemizin en büyük ve en güçlü basın meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu mensupları olarak, Cumhuriyetimizin hep yanında olduk bundan sonrada daima yanında olacağız. Cumhuriyet, günümüzde insan onuru ve haysiyetine yakışan en güzel, en anlamlı yönetim biçimidir. O sebeple kıymetini bilmeli, her zaman üzerine titreyerek koruyup kollamalıyız. Türk halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor, bu günü bizlere armağan eden dünyanın en büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnet ile anıyoruz."

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
EĞİTİM İÇİN İŞBİRLİĞİ EĞİTİM İÇİN İŞBİRLİĞİ Anadolu Üniversitesi ile Eskişehir Sanayi Odası arasında “3+1 Eğitim Modeli İşye..
Boyacıoğlu’ndan eğitime destek Boyacıoğlu’ndan eğitime destek Boyacıoğlu Mahallesi sakinleri kendi aralarında topladıkları para ile aldıkları ..
İnönü’de koronavirüs denetimi İnönü’de koronavirüs denetimi İçişleri Bakanlığının genelgeleri doğrultusunda tüm yurtta olduğu gibi Eskişehir..
HABER ARŞİVİ
Yukarı