HABER AKIŞI

Eskişehir’e çevreci teşvik

 Tarih: 13-01-2020 04:00:00

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Çevre Kanununun 29’uncu maddesi uyarınca Atıksu Arıtma Tesislerinin Teşvik Tedbirlerinden Faydalanmasında Uyulacak Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik kapsamında atıksu arıtma tesislerine yönelik olarak enerji teşvikleri ödenmeye devam ediyor.

Bahse konu yönetmelik kapsamında, alıcı ortama atıksudeşarj eden ve/veya geri kazanan atıksu altyapı tesisi yönetimlerinden, arıtma tesisini kuran, işleten ve ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülüklerini yerine getirenler, 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 29 uncu maddesinde belirtilen teşvik tedbirleri kapsamında atıksu arıtma tesislerinde kullandıkları elektrik enerjisi giderlerinin bir kısmı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geri ödeniyor. Atıksu arıtma tesislerinde yıl boyunca harcanan enerji bedelinin yaklaşık olarak %50’si, her yıl teşvik olarak arıtma tesisi işletmecilerine ödenerek çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesine ilişkin faaliyetlerde bulunan tesisler teşvik tedbirlerinden yararlandırılmakta. Eskişehir’de 2019 yılı için ESKİ Genel Müdürlüğüne, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğüne ve Lütfü Yüksel Gıda işletmesine toplam 1.050.504 TL enerji teşvik bedeli aktarıldı. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve mevcut kirliliğin giderilmesi yönünde yatırımlar yapan işletmecilere yönelik olarak Bakanlığın sağladığı teşviklerin yanı sıra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından da eğitim ve farkındalık çalışmaları artarak devam ediyor. İl Müdürü Hikmet Çelik konuya ilişkin olarak, “İlimizde bulunan atıksu arıtma tesisi işletmecilerinin tümünün bu teşviklerden yararlanmasını arzu ediyoruz. Çevreyi koruyan, bu yönde yatırımlar yapan işletmecilerin teşviklerle desteklenmesi yönünde Bakanlığımızca çalışmalarımız her yıl devam edecektir” dedi. HM

  GÜNDEM HABERLERİ
SKANDAL DOSYASI SAVCILIKTA SKANDAL DOSYASI SAVCILIKTA AK. Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, ES TV’de katıldığı bir programda Kalabak Su..
KALABAK SU KRİZİ  İYİ YÖNETİLEMİYOR KALABAK SU KRİZİ İYİ YÖNETİLEMİYOR Tüketici Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, Eskişehir Kal..
  SİYASET HABERLERİ
HABER ARŞİVİ
Yukarı