HABER AKIŞI

ESNAF DERT KÜPÜ

 Tarih: 07-01-2021 11:41:00  -   Güncelleme: 07-01-2021 11:41:08
Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, durum değerlendirmesi yapan oda başkanları feryat ettiler.

Esnafın artık dayanacak gücü kalmadı. Pandemi süreci ile birlikte her geçen gün tükenen esnaf ve sanatkar gerekli desteği bulamayınca çareyi yıllardan beri evine ekmek götürdüğü işyerini kapatmakta buluyor. Geride kalan 2020 yılının esnaf açsından içler acısı olduğunu belirten Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Ekrem Birsen, yaşadıkları sıkıntının giderek büyüdüğünü söyledi.Birlik yönetim kurulu üyesi Berber ve Kuaförler Odası Başkanı Fethi Özkara,Minibüsçüler Odası Başkanı İlhan Ay ile birlikte birliği oluşturan oda temsilcilerine yeni yılın ilk ziyaretini gerçekleştiren Başkan Birsen,sorun ve talepler hakkında yerinde bilgi aldı.

Başkan ve yönetim kurulu üyeleri aynı gün Bakkallar ve Batiler Odası Başkanı İsmail Hakkı Ördek,Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Cengiz Kalkan,Sucular Odası Başkanı Gazi Kaya ile Servis Araçları Odası Başkanı Abdurrahman Yüceer’i makamında ziyaret etti. Korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbir ve uygulanan kısıtlamadan en çok etkilenen sektör arasında ilk sıralarda yer aldıklarını belirten Servis Araçları Odası Başkanı Yüceer “Geçtiğimiz yıl Mart ayından itibaren okullar kapatıldı. Uzaktan eğitim sistemine geçildi. Okullara öğrenci taşıyan esnafımızın dayanacak gücü kalmadı. Birçok üyemiz aracını çekip kontak kapattı. Onlarca servis aracı satılığa çıkartıldı. Esnafımız,birazda olsa ayakta durabilmek için nefes kredisi aldı.Kredinin bile geri ödemesini yapamadı” dedi.

Bakkal ve Bayi esnafının da aynı sorunla karşı karşıya olduğuna işaret eden Başkan İsmail Hakkı Ördek,kapanan işyeri sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Marangozlar ve Mobilyacılar Odası ile Sucular Odasında da aynı sorunları dinleyen Birlik Başkanı Ekrem Birsen “Yaşadığımız bu sıkıntılı süreçte yüzlerce esnafımız faaliyetini durdurup kepenk indirdi.Sağlanan tüm desteklere rağmen işyeri kapatmalarının önüne geçemedik.Sıkıntı her geçen gün artarak devam ediyor.Birçok esnafımız borcunu ödeyemez duruma geldi.Verilen nefes kredinsin geri ödemelerini yapamayan esnaf çare arayışında.Bizlerden alınan vergi borçlarına ve prim ödemelerine mutlaka bir kolaylık getirilmelidir” dedi.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
HABER ARŞİVİ
Yukarı