HABER AKIŞI

GÜNAY ANLATTI ONLAR DİNLEDİ

 Tarih: 28-04-2020 04:00:00
AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Dünya Bankası ve IMF Parlamenterler Ağı tarafından düzenlenen online toplantıya katıldı.

Prof. Dr. Günay toplantı ile ilgili “Katılan parlamenterler ülkelerinde Covid-19 sürecinde sağlık, sosyal ve ekonomik alanlarda uygulanan önlemleri paylaştılar. Politika ve önlemlerin yanı sıra parlamenterler bazı gözlem kaygılarını aktardılar. Bunların başında bölgesel farklılıkların Covid-19 ile mücadelede küresel sorunlar yaratabileceği ve en az gelişmiş ülkelerdeki mücadelenin başarısız olması durumunda tüm dünyayı olumsuz etkileyebileceği vurgulandı. Bu nedenle Dünya Bankasının bu ülkelere yönelik özel destek politikaları geliştirmesi önerildi” şeklinde değerlendirmede bulundu.

TBMM’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Covid-19 Sürecinde hükümetlerin hızlı aksiyonlar almasının gerekliliğinin vurgulandığı toplantıda Prof. Dr. Günay TBMM’yi örnek gösterdi ve Türkiye’den örnekler verdi. Günay, “Bazı ülkelerde bu süreçte parlamentoların yeterince etkin rol oynayamadığı ve daha etkin bir sistem için neler yapılabileceği tartışıldı. Burada Türkiye olarak tüm destek paketlerinin parlamentodan geçtiği, hafta sonu dahil çalıştığımızı ve yürütme tarafından uygulandığını anlattım” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE DENEYİMİNİ PAYLAŞTI

Prof. Günay “Diğer ülke deneyimlerini dinledikten sonra Türkiye’nin bu sürece ne kadar hazırlıklı olduğunu ve süreci ne kadar sistematik yönettiğini bir kez daha farkettim. Ocak ayından itibaren sağlık, sosyal ve ekonomi alanlarında uygulanan politikaları ve verilen destekleri özetledim. Bir de şunu farkettim, ülkemizin sağlık ve araştırma altyapısının ne kadar sağlam olduğu ve bu süreçte ne kadar esnek bir yapıda ihtiyaç olan tıbbi malzemelerin hemen üretebildiği oldu. Ancak en önemlisi Türkiye olarak sadece ülke içinde verilen mücadelenin yanında 34 ülkeye nasıl destek verildiğini paylaştım. Buradan tüm ülkelere çağrıda bulundum. Ulusal bazda ne kadar başarılı olursak olalım bu küresel pandemiyi ancak uluslararası dayanışma ve işbirliği ile atlatabileceğimizi anlattım. Burada Dünya Bankası’na önemli görevler düşüyor, bu süreçte daha aktif olabilir, önerilen çok taraflı girişimin liderliğini yapabilir. Sadece bu salgını atlatmak değil bundan sonra da yaşanacak salgınlara uluslararası düzeyde hazırlıklı olmak için kalıcı bir sistemin kurulması gerekiyor.” Dedi. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
HEDEF MİLLİ YHT PROJESİ HEDEF MİLLİ YHT PROJESİ Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ı..
Esnaf turist bekliyor Esnaf turist bekliyor Eskişehir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan tarihi Odunpazarı Bölgesi es..
Tepebaşı normale hazır Tepebaşı normale hazır Tepebaşı Belediyesi’ne bağlı kreşlerde ve çocuk merkezlerinde görev yapan person..
HABER ARŞİVİ
Yukarı