istanbul escort
HABER AKIŞI

İkramiyeler neden artmadı?

 Tarih: 27-05-2019 04:00:00

Türkiye Emekliler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Arif Duru, emekli ikramiyelerinin enflasyon karşısında eridiğini belirterek, “İkramiyeler neden artmadı?” diye sordu. Ramazan Bayramı yaklaşırken emekliler bu bayramda da 1000 TL’ye kadar ikramiye alacak. İkramiyeler 31 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında ödenecek. Emekli ikramiyelerinin enflasyon karşısında eridiğini belirten Türkiye Emekliler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Arif Duru, “Bayram ikramiyeleri en az yüzde 26 artırılmalıdır. 2019 bütçesinde birçok ödeme yüzde 26 artırıldı. Emeklilerin de bu artıştan faydalanması gerekmez mi? Emekliler bayramı buruk geçirmektedir. Çünkü bu para harcanacak, esnaf rahatlayacak, piyasa hareketlenecektir. Öte yandan emeklilerden alınan muayene katkı payı kaldırılmalıdır. Emekli şu anda uygulanan 5510 sayılı yasanın 55’incı maddesi ile Tüfe artışlarına göre aylıklarımızda artış oluyor. TUİK açıkladığı Tüfe gerçek enflasyonu tam anlamı ile tespit edilerek değil yıllık bütçeye konulan enflasyon rakamlarına göre tespit ederek uygulama yapıldığı kanısındayız. Bu sistem emekliye %20 de verse %30 da verse emekliyi memnun etmediği gibi emekliye refah getirmemiştir. Ancak eski sisteme gösterge memur katsayı sistemine dönerse emekli memnun olacağı kanısındayım. 2000’den sonra emekli olanların intibakı iktidar ve muhalefetin gündeminde olmalı bu kesimin de haksızlıkları giderilmelidir. Bu sisteme geçiş olmazsa emekli sandığı sistemine geçilmeli anayasamızın 53 maddesinde nasıl memur emeklilerine toplu sözleşmelerden yararlanma imkanı getirildi ise işçi emeklilerine, Bağkur emeklilerine, dul ve yetimlerine bu hak verilmelidir. Çünkü 2006 yılında yürürlüğe giren 5502 sayılı Sosyal Güvenlik kurumlarına bir çatı altında birleştirerek maaşlar arasında standart birliği sağlamaktı ama fiili yata geçirilmemesi sorunları da beraberinde getirdi” dedi. 

  GÜNDEM HABERLERİ
KANYONDA FECİ ÖLÜM KANYONDA FECİ ÖLÜM Eskişehir’den Bilecik Harmankaya Kanyonu’na giden 5 kişi sele kapıldı. 2’si kadı..
Gökyüzünün ihtiyar delikanlıları Gökyüzünün ihtiyar delikanlıları Ankara'da lisede okurken havacılık etkinliklerine katılarak gökyüzü sevdasına tu..
Tarlada ölü bulundu Tarlada ölü bulundu Eskişehir'in Beylikova ilçesinde koyunlarını otlatmaya çıkan bir çoban arazide ö..
Ateşle toprağın dansı Ateşle toprağın dansı Odunpazarı Belediyesi, Uluslararası Ahşap Heykel ve Ulusal Lületaşı Festivalini..
  SİYASET HABERLERİ
AK PARTİ 18 YAŞINDA AK PARTİ 18 YAŞINDA AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, AK Parti'nin 18. kuruluş yıldönümü dolay..
HABER ARŞİVİ
Yukarı