HABER AKIŞI

“Korona virüsü” Türkiye’de yok

 Tarih: 02-02-2020 16:05:25

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik, Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Bilim Kurulu, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan “Korona virüs” hakkında sosyal medya platformlarında yayılan asılsız haberler hakkında uyarılarda bulundu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ‘Korona virüs’, bulaşıcı ve hayatını kaybeden insanların olması sebebiyle dünya genelinde tedirginliğe sebep oldu. Solunum yolu ile bulaşan ve seyahat eden insanlar aracılığı ile farklı ülkelerde de tespit edilen virüs, yetkililerin yaptığı açıklamalarda Türkiye’de henüz tespit edilmedi.

 

“Resmi kurumların açıklamaları dikkate alınmalı”

Öte yandan SODİGEM Bilim Kurulu, vatandaşların resmi kaynaklara yönelmesi konusunda uyararak, “Virüs ile ilgili asılsız paylaşımlar yerine devlet kurumları tarafından yapılan açıklamalar ve uyarılar dikkate alınmalı. Virüs ile ilgili doğru ve daha detaylı bilgiye ulaşmak için Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘2019-nCoV Rehberine’ göz atabilirsiniz. Asılsız paylaşımlar, halk üzerinde panik havası oluşturabileceği gibi devlet kurumlarının bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarına zarar verebilmekte. Bu paylaşımlara dikkat edilmeli ve toplum huzurunu bozmaya yönelik art niyetli paylaşımlar gerekli birimlere şikayet edilmelidir. Sosyal medyada halkı galeyana getiren ve infiale yol açan yanlış bilgilerin paylaşılması ve yayılmasına neden olmak Türk Ceza Kanunu’na göre de suçtur. Bu tür yanıltıcı paylaşımlar TCK’nın 216. maddesinde yer alan “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçuna girmektedir” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
HABER ARŞİVİ
Yukarı