HABER AKIŞI

Kur farkı Es Es’i batırdı

 Tarih: 26-07-2020 15:21:58
Eskişehirspor da en büyük sıkıntı kur farkından doğan borçlar. 2016’da düştüğümüz sene Süper Ligden kalan borçlar bugün hem yönetimi hem kulübü büyük sıkıntıya sokuyor.

5 milyon civarında borç

Eskişehirspor’un geçmiş dönemde forma giymiş 24-25 futbolcuya 5 milyon lira civarında bir borcu bulunuyor. Tanase ve Odonkor dışındaki tüm FIFA dosyaları ise Süper Lig’den kalma dosyalar. Eskişehirspor resmi olarak 19 Mayıs 2016 tarihinde Süper Lig’e veda etmişti. O tarihte Euro 3 lira 36 kuruştan işlem görüyordu ancak günümüzde 8 lirayı bulmuş durumda.

 

Faizlere kur farkı eklendi

Toplamda 24-25 tane dosya nedeniyle FIFA’lık olan Eskişehirspor’u geçen 5 yıllık süreçte dosya masrafları ve faizlerin yanı sıra kur farkı da vurdu. Rakamları net olarak öğrenemesek de 5 milyon Euro civarında bir bedeli bulan bu dosyalar küme düşülen sene 16,8 milyon TL gibi bir rakama kapatılabiliyordu. Ancak günümüzde Euro’nun 8 lirayı görmesi bu rakamın 40 milyon TL’yi görmesine neden oldu. Kırmızı Şimşekler bu beş yıllık süreçte 23 milyon 200 bin lira gibi bir rakamı, sadece kur farkı nedeniyle borçlanmış oldu.

 

Euro & Dolardan sözleşme yok

Mustafa Akgören geçtiğimiz aylarda vermiş olduğu bir röportajda “Türk futbolunun çok önemli bir kur sorunu var. Kur problemi Türk futbolunda bulunan kulüplerin batış sebebidir. Eskişehirspor 2016 yılında küme düştüğünde Euro kuru 3 lira civarındaydı. Bizim belimizi büken dosyaların tamamı Euro borcu. Euro her yükseldiğinde bizim mevcut borçlarımız artıyor. Süper Lig’e çıkana kadar hiç kimseyle Euro ve Dolar üzerinden elimden geldiğince sözleşme yapmamaya çalışacağım. Bu kur problemi korkunç bir batış sebebi. Yapacak bir şey yok. Bu durumu da aşmaya çalışacağız” demişti.

  GÜNDEM HABERLERİ
245 kişiye ceza kesildi 245 kişiye ceza kesildi Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, Kurban Bayramı'nın birin..
Sokaklar boş kaldı Sokaklar boş kaldı Kurban Bayramı’nın ilk gününde Eskişehir kent merkezi sessizliğe büründü...
Destici örnek oldu Destici örnek oldu Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Kurban Bayramı'nın yen..
Karar olumlu Karar olumlu Sosyal medya uzmanı Prof. Dr. Levent Eraslan, kamu personelinin yerli mesajlaşma..
  SİYASET HABERLERİ
İTTİFAK BULUŞTU İTTİFAK BULUŞTU İYİ Parti Eskişehir İl Yönetimi, CHP Eskişehir İl Başkanlığına “hayırlı olsun” z..
HABER ARŞİVİ
Yukarı