HABER AKIŞI

MAHKUM YAKINLARI ENDİŞELİ

 Tarih: 25-11-2020 12:11:27

Eskişehir’de işledikleri çeşitli suçlardan dolayı cezaevinde bulunan mahkûm yakınları, yaşadıkları sıkıntı ve talepleri dile getirdi. Merkezi Ankara’da olan Adil Yaşam Derneğinin Eskişehir Temsilcisi Safiye Sezer, Cezaevindeki yakınlarının pandemiyle baş, başa bırakıldığına dikkat çekerek “Covid-19 salgını ve ölümleri artmakta” dedi.

Cezaevlerindeki mahkûmlara yaşam hakkının sağlamaması gerektiğini belirten İl Temsilcisi Sezer “Her geçen gün etkisini arttıran koronavirüs salgını cezaevlerinde de çok sık görülmeye başladı. Haklı ya da haksızlığa uğrayarak insanlar mahkûm olabilir. Gerek anayasal gerekse uluslararası sözleşme gereği insanların yaşam hakkı garantiye alındı. Buna rağmen cezaevlerindeki mahkûmların pandemi nedeniyle yaşam hakkı tehlikeye düşürüldü. Adalet Bakanlığı başta olmak üzere hükümet ve meclisten cezaevlerindeki yakınlarımız için korona virüsün bulaşmaması için önleyici tedbirler almasını talep ediyoruz” dedi. Aynı zamanda kendiside bir mahkûm yakını olan Safiye Sezer “Af, ceza indirimi, elektronik kelepçe evde hapis ve birçok yolu olan salgından mahkûmları koruyucu tedbirler alınmasını bekliyoruz. Hukuk sistemimizdeki aksaklıklarla, özellikle FETÖ teröristlerin etkisiyle, suçsuz yere ya da hak ettiği cezanın üzerinde ceza verilecek birçok insan mahkûm edildi. Bununla birlikte pandemiye karşı, baş, başa bırakıldılar. Cezvelerindeki covid-19 sayısı ve ölüleri her geçen gün artmakta. Hal böyleyken hukukta reformda zaruriyken mahkûmlar içinde gerekli adımda biran önce atılmalıdır” diye konuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
MAAŞLAR DÜŞÜK ZAMLAR YÜKSEK MAAŞLAR DÜŞÜK ZAMLAR YÜKSEK Arka arkaya gelen zamlarla eriyen maaşlarına ek zam isteyen memurlar bordro yakı..
BELEDİYE KİRACISI ESNAFA KİRA YOK BELEDİYE KİRACISI ESNAFA KİRA YOK Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen sosyal medyadan yaptığı paylaşımda..
Sokak hayvanları unutulmuyor Sokak hayvanları unutulmuyor Tepebaşı Belediyesi soğuk hava ve kar yağışından dolayı yiyecek bulmakta zorlana..
HABER ARŞİVİ
Yukarı