istanbul escort
HABER AKIŞI

O testler ESTÜ’de

 Tarih: 08-10-2019 04:00:00

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Sismik İzolatör Test Merkezi, depremde binaların zarar görmesini önlemek amacıyla kullanılan sismik izolatörlerin testi için maliyet ve zaman tasarrufu sağlaması dolayısıyla Türkiye ve yurt dışındaki inşaat firmalarının tercihi haline geldi.

ESTÜ bünyesinde Ar-Ge faaliyetleri sonunda yerel ve milli imkanlarla faaliyete geçen merkez, birçok ülkede olası depremlere karşı binaların dayanıklılığının artmasına imkan sağlayan sismik izolatörleri test ediyor.Sismik İzolatör Test Merkezi, izolatör testleri konusunda inşaat firmalarına ciddi zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor.Testin hem yarı yarıya maliyetle hem de 2-3 haftada yapılmasına imkan sağlayan merkez, yurt içi ve yurt dışındaki firmalar tarafından tercih edilmeye başlandı.Merkezin sorumlusu Doç. Dr. Gökhan Özdemir, yapılarda kullanılan sismik izolatörlerin deprem sırasında davranışlarını test ettiklerini söyledi.Özdemir, merkezde, inşaat firmasının tercihine göre simüle ettikleri deprem şiddetinde sismik izolatörü denediklerini anlattı.Yapı ile temeli arasına yerleştirilen sismik izolatörlerin, depremin salınımında ortaya çıkan enerjiyi adeta emerek binanın sarsıntıdan zarar görmesini engellediğini belirten Özdemir, şöyle konuştu:"Merkezimizde, sismik izolatörlerin tasarımına uygun olup olmadığını test ediyoruz. Bu tasarımda ortaya çıkan herhangi bir hata, depreme maruz kalan yapıda öngörmediğimiz hasarlara ya da yıkıma neden olabilir. Bu yüzden sismik izolatörün yapının altına yerleştirirken sorunu varsa tespit edilmesi için hizmet veriyoruz. İnşa edilecek proje kapsamında üretilen sismik izolatörleri test edip hangisinde uygunsuzluk, tasarımına aykırı bir davranış görürsek, bu numunelerin sahada kullanımına izin verilmiyor." AA

  GÜNDEM HABERLERİ
Soba içinde  zehir ticareti Soba içinde zehir ticareti Eskişehir'de uyuşturucuyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarda, so..
Ulaşım filosu güçlendi Ulaşım filosu güçlendi Kent içi ulaşıma büyük bir yatırım yaparak tramvay ağını çalışmalar tamamlandığı..
SİVRİHİSARLILAR ANKARA’DA SİVRİHİSARLILAR ANKARA’DA Cumhuriyet Halk Partisi Sivrihisar İlçe Yönetimi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’n..
HABER ARŞİVİ
Yukarı