HABER AKIŞI

UZLAŞTIRMA YASAKLANSIN

 Tarih: 05-12-2019 11:15:38
  HABER VİDEOSU
Eski kocası tarafından vahşice öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın saldırganla uzlaştırılma çalışmasına karşı CHP Milletvekili Utku Çakırözer tarafından TBMM’ye 2 kanun teklifi verildi.

CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, TBMM’de Eskişehir'de sokak ortasında eski eşi tarafından vahşice katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın annesi Meral Sondikme, babası Serdar Arslan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Çakırözer, kadının saldırgan ile uzlaşmaya zorlanmasının yasaklanması için hazırladığı kanun teklifinin gerekçelerini anlattı. Toplantıya CHP'li Sevda Erdan Kılıç ve Müzeyyen Şevkin de katıldı. Anne Meral Sondikme, "Kızım eceli ile ölmedi. Çok yaralıydı. 45 gün bekledim. Ama artık gitti" diyerek gözyaşı döktü. Baba Serdar Arslan ise, "Benim ciğerim yandı. Başka ocaklar sönmesin. İnşallah bu caydırıcı kararlar bunun önüne geçer” dedi. CHP’li Çakırözer, eski eşinden gördüğü şiddet, hakaret ve tehditler üzerine 23 kez suç duyurusunda bulunan Arslan’ın, Eskişehir 2. Aile Mahkemesi’ne yaptığı son başvuruda “Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz” dediğini anımsattı. Mahkemenin verdiği uzaklaştırma kararlarının ihlal edilmesine karşın yine her defasında yeniden uzaklaştırma kararı aldığını belirten Çakırözer, saldırganın kanunda öngörülen zorlayıcı hapis cezasına ise 1 gün bile çarptırılmadığını ifade etti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, Ayşe Tuba ile ilgili olarak “Hangi aşamada ne eksiklik varsa düşünülmesi gerektiği” yönündeki sözlerini anımsatan Çakırözer, şöyle konuştu: "Ayşe Tuba Arslan’a hiç yardım edilmedi. Çünkü savcılık, suç duyurularında onu, katili ile uzlaştırma masasına oturtmaya çalıştı. Bu onu göz göre göre ölüme itmekti. Adalet Bakanı ‘kadın cinayetlerine sessiz kalınamaz’ diyor. Ama Adalet Bakanlığı kadın ile saldırganın uzlaştırma masasına oturması için talimat veriyor. İşte eksiklik bu. Adalet Bakanı’nın sözleri ile; ‘Adaletin son bir çareyle kapısına gelen kadının feryadına sessiz kalmasının’ nedenlerinden biri kadınların olası katilleri ile uzlaşmaya zorlanması." Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa’da değişiklik için iki ayrı yasa teklifi verdiğini belirten Çakırözer, “Çünkü iki yasadaki bazı boşluklar kadınların şiddete uğramasına, öldürülmesine yol açıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin kadına karşı her türlü şiddette uzlaştırmayı yasaklamasına rağmen Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki boşluk kadını uzlaşmaya zorluyor. Kurulmaya çalışılan her masa kadının mağduriyetini arttırıyor, saldırganın yargılanma sürecini uzatıyor. İşte bu iki teklifle kadına yönelik her türlü şiddette uzlaştırma yolunun yasaklanmasını amaçlıyoruz” diye konuştu. CHP’li Jale Nur Süllü ise, kadına yönelik şiddetin siyaset üstü bir konu olduğunu dile getirerek, “Kadına yönelik şiddetin siyasi olmaz. Şiddet karşısında kadının anne ve eş olarak aile içi korumacılık anlayışı ile ele alınamayacağı ortada. Kadını, aile içinde kalmaya zorlayıcı her tür bakış açısının sona ermesi gerekiyor. Bu anlamda İstanbul Sözleşmesi’ndeki açık hükmün uygulanmasını istiyoruz” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
EĞİTİMDE DEV İMZA EĞİTİMDE DEV İMZA Eskişehir Valiliği ile Hayırsever Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş arasında eğitim..
KÖMÜR KARASI EKMEK PARASI KÖMÜR KARASI EKMEK PARASI Ateş, duman ve kavurucu sıcağın altında gün boyu ter döken meşe kömürü işçileri,..
SUYUMUZ TEHLİKEDE SUYUMUZ TEHLİKEDE Porsuk havzasındaki içme, kullanma ve tarımsal sulama suyu sıkıntısını değerlend..
Son tatbikatla görev tamam Son tatbikatla görev tamam Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi stajyerlerin eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerin..
  SİYASET HABERLERİ
Sorun birlikte çözülmeli Sorun birlikte çözülmeli İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, TCDD arazileri ile ilgili durumun belediyeler..
İYİ Parti’den Başkan Ataç’a ziyaret İYİ Parti’den Başkan Ataç’a ziyaret İYİ Parti’den Başkan Ataç’a Ziyaret Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, İY..
İTTİFAK BULUŞTU İTTİFAK BULUŞTU İYİ Parti Eskişehir İl Yönetimi, CHP Eskişehir İl Başkanlığına “hayırlı olsun” z..
HABER ARŞİVİ
Yukarı