HABER AKIŞI

YANLIŞ BİLGİ VERENE CEZA

 Tarih: 26-09-2020 13:46:01
Korona virüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. Alınan kararlara göre yanlış bilgi aktarımı yapanların tespiti sonrasında ağır cezaların geleceği bilgisi verildi.

Korona virüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. Alınan kararlarla ilgili olarak yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi

‘’Covid-19 salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmişti.

Gelinen noktada Koronavirüs tanısı konulan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) verdikleri, bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir.

Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından birisi olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konuşmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.

Bu kapsamda

Korona virüs tanılı hastalara tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara / bildirimlere ilişkin olarak ilçe hıfzıssıhha kurullarınca gerekli kararların alınmasına,

Temaslılarına ilişkin eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) veren veya gerçekte temaslı olmayan kişileri (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirenler hakkında ve gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Türk Ceza Kanunu’nun 206’ıncı maddesi gereğince işlem edilmesine,

Yukarıda alınan karalara uymalarlara

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına,

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci ve 206’ncı maddeleri kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Oy birliği ile karar verilmiştir.’’

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
MACRON’A TEPKİ MACRON’A TEPKİ Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, İslam peygamberi Hazreti Muhammed'i hed..
COVID-19 ÇAĞRI HATTI COVID-19 ÇAĞRI HATTI Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Uğur Bilge yeni tip koronavirüs (Covid-19)sa..
  SİYASET HABERLERİ
HABER ARŞİVİ
Yukarı