02.09.2014
Anasayfa Güncel Bölge Spor Polisiye Ekonomi Kültür-Sanat Dünyadan Yurttan Haberler Günün Haberleri Otomobil Haftanın Söyleşisi
Haber Arşivi | İlk Sayfa Arşivi | Astroloji | Eskişehir'den Kareler | Vizyondakiler | Künye | İletişim

İlker GÖKCE 'den Yorumlar    [16.10.2011]
Adliyenin imajı değişiyor
Adliyenin imajı değişiyor

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü akşam Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül’ün açık cezaevinde gazetecilere verdiği yemeğe katıldım. Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, basın Savcısı Celalettin Karanfil, Cumhuriyet Savcısı Bülent Yıldız, Açık Cezaevi Ve İnfaz Kurumu Müdürü Bekir Alanoğlu, İkinci Müdür Tuncer Erçakır ve Sayman Ünal Çelik ev sahipliğinde düzenlenen program benim açımdan olduğu kadar diğer katılımcılar açısından da ilk kez olduğu belirtilen bir yemekli toplantıydı.

Başsavcı güleç yüzüyle hiç kimseyi de sıkmadan bir solukta yapmak istediklerini ve dileklerini anlattı. Başsavcı Çetingül, “Yargıda yeni bir yapılanma mevcut. Anketler yaptırıyoruz. İstiyoruz ki güveninirlik artsın. Şikayetler azalsın. Erişilebilirlik rahat olsun. Mahkeme duvarı suratlar istemiyoruz. Aşağılayan, yukarıdan bakan, dokunulmaz, korkulan kişiler olmak istemiyoruz. Hepimiz bu topluma aidiz. Gökten zembille inmedik. Temel gayemiz vatandaşa iyi hizmet etmektir. Amacımız 2014 yılında yapabilirsek yargıyı üretkenlikte birinci sıraya çıkartmak. Herkese kapımız açık. Bizleri arayabilir, sorabilirsiniz. İnsanız ve hata yaparız. Bizlerde eleştirilebiliriz. Eleştirilere de açığız. Adliyeler korkulan yerler, hakim ve savcılar ise korkulan kişiler olmayacak.

Yeni bir süreç istiyoruz. Önyargıları  kırmak istiyoruz. Yargının güveninirlikte birinci sırada olmasını istiyoruz. Ulaşılabilir olmak için hazırladığımız 5 maddelik rapor Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)’na iletildi. Çeşitli kuruluşlarla ve Anadolu Üniversitesi’yle görüşmeler oldu. Anadolu Üniversitesi’nden duruşmaların hukuk fakültelerinde canlı yayınlanması teklifi yapıldı. Duruşma gizli ise tamam. Ancak karar duruşmaları, önceden dosyalar hakkında bilgi verilerek yayınlanabilir ve tartışılabilir. Yapılabilirse Türkiye’de ilk defa yapılacak. Heyetler halinde üniversitelerde ve liselerde hakim ve savcılar söyleşiler yapacak. Öğrencilerin ise adliyelere ziyareti sağlanacak.

Vatandaş adliyeye geldiğinde kapı kapı dolaşmayacak. Ön bürolar oluşturulacak. Danışma, halkla ilişkiler büroları açılacak. Buralara sıfır personel alınarak eğitilecek. Böylelikle bu bürolarda vatandaş işlemlerinin %70’ni bitirebilecek. Hakim ve savcıların işine konsantre olmalarına yardımcı olunacak. Günlük ortalama 80-100 arası odalarında görüşme olan hakim ve savcıların bu sayede hızlarını artırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Basın Savcısı Celalettin Karanfil de aynı güleç yüzle katılımcılara “Yazdığınız her yazıyı ve haberi titizlikle okuyoruz” dedi ve ekledi, “ Toplumda sorun olmaya devam eden konularda, örneğin kontör veya başka adla yapılan dolandırıcılık gibi toplumsal konularda daha fazla haber yaparsanız iyi olur.”

Başsavcı  Çetingül, vatandaşa hizmet için var olduklarını, adliye ile ilgili korkuların giderilmesi adına  gazetecilerden destek istedi. Bu özel toplantıdan anlaşıldığı üzere Adliyenin imajı değişiyor. Sayın Başsavcı’ya misafirperverliği için teşekkür ederim. Korkuların yıkılması, önyargıların değişmesi adına yaptığı örnek davranıştan dolayı da kendisini tebrik ediyorum. Haydi hayırlısı…

Saygılarımla… 

İlker GÖKCE ÖNCEKİ YAZILARI

Sayfalar : 12İleri