Son Dakika : YİNE AYNI OYUN SAHNEDE 10/28/2016
Anasayfa Güncel Bölge Spor Polisiye Ekonomi Kültür-Sanat Dünyadan Yurttan Haberler Günün Haberleri Otomobil Haftanın Söyleşisi
Haber Arşivi | İlk Sayfa Arşivi | Astroloji | Eskişehir'den Kareler | Vizyondakiler | Künye | İletişim

Özdemir UÇAK 'den Yorumlar    [02.04.2012]
AK Parti’nin adayı Sakallı mı, Karacan mı?

2014 yerel seçimlerine hızla gidilirken seçimin alt yapı çalışmaları da hızlı başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in açılışını yapmaya hazırladığı projeleri yazıp, “Hoca gaza bastı” deyince kulislerde bir anda aday bolluğu oluştu. İsmi geçenlerin başında Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan var. Kendisi her ne kadar siyasetle alakam yok işime bakıyorum” dese de kulislerde ismi çokça geçmeye başladı.

Öte yandan diğer isim ise Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı. Zaten kendisinin 2009 yerel seçimlerinde de büyük beklentisi vardı. Ancak aday gösterilmedi. AK Parti’nin adayı Prof. Dr. Hasan Gönen oldu. AK Parti, Büyükerşen karşısında 2 kez Büyükşehir Belediyesi’ni kaybetti. Şimdi sıra üçüncü raunda geldi. Hal böyle olunca kulisler seçime onca süre varken yerel seçimi ‘erken’ konuşmaya başladı.

“Harun Karacan mı, yoksa Burhan Sakallı mı aday olacak?” diye herkesin birbirine sorduğu bu soruya elbette biz de bir yorum getiririz. Bizce gerek Karacan gerekse Sakallı için bu ihtimal çok zor görünüyor. Çünkü Karacan zaten, “Şu an işimize bakıyoruz” diyerek bu alanda temkinli durmayı tercih ediyor. Çünkü bu alan oldukça dikenli ve mayınlı bir alan. Tercihe bırakılan bir iş değil. Karacan, Ticaret Odası üyelerinin sorunlarıyla ilgileniyor. Ancak yayılan dedikoduların kendisini Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına taşımasını beklemek hayalcilik olur. Öte yandan diğer isim Sakallı için de aynısı geçerli.

Şayet bu alanda aday gösterilecek olsaydı 2009 seçimleri biçilmiş kaftandı. Ancak bu tercih yapılmadı. Bir de üçüncü ilçe meselesi var. Hal böyle olunca Sakallı’nın Büyükşehir’den çok üçüncü ilçeye aday gösterilmesi daha muhtemel. Tabi seçime daha çok var. O günün şartları başka olacak. Kulisler isim yapıyor ama iktidar partisinin bu kez yoğurdu üfleyerek yeme gibi bir sorumluluğu var…

Uçak gitti maketi kaldı… 

28 Şubat’ta yani yaklaşık 1 ay önce, “Uçak seferlerimiz can çekişiyor. Haberiniz var mı?” başlıklı bir yazı yazmıştık. Anadolujet ve Borajet firmalarının Eskişehir ve İzmir’e karşılıklı uçak seferlerinde büyük sıkıntı çektiğini dile getirip, “Şu anda İstanbul ve İzmir’e olan karşılıklı uçak seferlerinin doluluk oranı yüzde 30’u geçmiyor. Yani çok açıktır ki şirketler yine zarar ediyor. Hal böyle olunca firma yetkilileri Ticaret ve Sanayi Odası, Valilik, Büyükşehir ve diğer belediyelerden destek istemiş. Hatta Borajet’in, “Siz uçağınıza sahip çıkın ki biz de kentinize sahip çıkalım” şeklinde bir sloganı bile var. Ama ne yazık ki durum THY’nin İstanbul tarifeli seferini kaldırdığı günlere dönmüş durumda…” demiştik.

Ancak bir baktık ki beklenen olmuş. Biz beklenmeyenin olmasını tercih ederdik. Seferler maalesef bitmiş. Çünkü şirket boş uçakların dolacağı umuduyla 1 ay daha sabretmiş.

Başta Eskişehir sanayi ve ticaret hayatı olmak üzere tüm kent uçak seferlerine sahip çıkamamıştır. Özellikle Ticaret Odası ve Sanayi Odası’nın yeterince olaya sahiplenmediğini düşünüyoruz. İlk gün Milletvekili Nabi Avcı’ya hediye edilen maket dışında geriye bir şey kalmadı..

4+4+4=ZAM 

Malum son dönemde ülke gündemi 4+4+4 eğitim sistemi ile meşgul. Hem de bu meşguliyet çok sert kavgalara neden olmuş durumda. 1 Nisan sabahı uyanan herkes bir baktı ki doğal gaza yüzde 18,72 elektriğe yüzde 9,26 zam gelmiş. Akaryakıta zaten sürekli geliyor. Takip edebilene aşk olsun. Ancak kimseden çıt yok. Tükoder Şube Başkanı Sülahi Özalp de buna değinip, “1 Nisan şakası gibi. Artık bizim de diyecek bir şeyimiz yok. Toplum ve toplum temsilcileri bu işe razıyken bir şeylere itiraz etmenin anlamı olmaz” diyerek tepkisini dile getiriyor. Varsın olsun. 4+4+4 neymiş diye merak edenler çok merak etmesinler. Eşittir zam deyip geçiniz. Enerjide dışa bağımlılığın geldiği yer burası. Hayırlı olsun yeni zamlar. Güle güle kullanalım hep beraber…

Sitemli kongre 

CHP’nin beklenen kongreleri yapılmaya başlandı. İlk olarak Tepebaşı İlçe Kongresi gerçekleşti. Beklendiği gibi Vural Yörük tekrar ilçe başkanı seçildi. Rakibi Nazmi Kurtyılmaz ise sitem dolu sözleriyle delegelere seslendi. Kurtyılmaz diyor ki, “Ben adaylık kararı aldığımda bazı arkadaşlarımızın yanına gidip bana destek vermelerini istedim, ancak onlar bana Vural Yörük´e söz verdiklerini söylediler ve bana başarılar dilediler. Ben de başka arkadaşların yanına gittim. Onlara benim yol arkadaşım olur musun dedim ve kabul ettiler. Ancak bir süre sonra beni yalnız bıraktılar. Aday olayım dedim bir sürü insan beni pişman etmeye çalıştı. Ben aday olmasam ellerine ne geçecekti anlamadı. Bir gün Cevdet Selvi´ye, ´Vefa İstanbul´da sadece bir bozacı değil´ demiştim ama bugün görüyorum ki Vefa gerçekten İstanbul´da bir bozacıymış.” Kurtyılmaz siyaseti bilen bir isim. Sitemleri boşuna olmaz. Bugün ona sırt çevirenler emin olmalı ki yarın Vural Yörük için de aynısını yapar. O yüzden siyasette vefa olmaz ama söz verip dönmek hiç olmaz. Onun adına siyaset değil başka bir şey denir….

Özdemir UÇAK ÖNCEKİ YAZILARI


Okuyucu Yorumları
    
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sehirgazetesi.com.tr sorumlu tutulamaz.
 
copyright © 2011 | Şehir Gazetesi
Design & Code by ASD