HABER AKIŞI

ESNAF CAN ÇEKİŞİYOR

 Tarih: 27-11-2020 13:51:14
Esnaf ve sanatkarların beklentilerini bakanlığa ilettiklerini belirten Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen “Kira, elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemeler birikmiş ve ödenemez hale gelmiştir. Pandeminin artışa geçmesiyle esnaf ve sanatkarlarımız umutlarını kaybetmeye başlamış ve faaliyetlerini sonlandırmayı düşünmeye başlamışlardır” dedi.

Esnaf ve sanatkarların beklentilerini bakanlığa ilettiklerini belirten Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, "Pandemi nedeniyle çok sayıda esnaf ve sanatkarımızı etkileyen yeni tedbirler uygulamaya alınmıştır. Bahar aylarında tedbir kararları kapsamında kapatılan başta lokantacı, pastane, berber, kahvehane, okul kantinleri, servis araçları işletmecileri gibi bir çok işyeri, zayıf geçen bir yaz sezonu ile zararlarını karşılama fırsatı bulamadan yeni tedbir kararları kapsamında ikinci defa işyerlerini kapatmak zorunda kalmışlardır.

 Kira, elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemeler birikmiş ve ödenemez hale gelmiştir. Pandeminin artışa geçmesiyle esnaf ve sanatkarlarımız umutlarını kaybetmeye başlamış ve faaliyetlerini sonlandırmayı düşünmeye başlamışlardır.

Bu konuda Ticaret Bakanımızın hayata geçirmeyi planladığını açıkladığı hibe programı esnaf ve sanatkarlarımızca heyecanla karşılanmış olup bir an önce uygulamaya geçilmesini sabırsızlıkla beklenmektedir. 17 Kas 2020 — 7256 Sayılı Kanun ile yürürlüğe giren Maliye, SGK ve benzeri kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunun hayata geçmesi ise, esnaf ve sanatkarlarımız için son derece önemli olmakla beraber, 31.08.2020 tarihinden önceki borçları kapsaması açısından tam olarak ihtiyaca cevap verememiştir. Pandeminin esnaf ve sanatkarlarımız üzerindeki etkilerinin hafifletilmesi amacıyla, 31.08.2020 öncesi borçlar olarak düzenlenen uygulamanın 31.12.2020 tarihine kadar olan borçları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi ve başvuru son tarihinin 28.02.2021 olarak değiştirilmesi son derece gereklilik arzetmektedir. Aynı şekilde, kamu bankalarına 31.12.2020 tarihine kadar olan kredi borçları ile elektrik, su, doğalgaz borçlarının da yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konudaki talebimiz milletvekillerimize ve Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu tarafından ilgili bakanlıklara iletilmiştir” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
MAAŞLAR DÜŞÜK ZAMLAR YÜKSEK MAAŞLAR DÜŞÜK ZAMLAR YÜKSEK Arka arkaya gelen zamlarla eriyen maaşlarına ek zam isteyen memurlar bordro yakı..
BELEDİYE KİRACISI ESNAFA KİRA YOK BELEDİYE KİRACISI ESNAFA KİRA YOK Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen sosyal medyadan yaptığı paylaşımda..
Sokak hayvanları unutulmuyor Sokak hayvanları unutulmuyor Tepebaşı Belediyesi soğuk hava ve kar yağışından dolayı yiyecek bulmakta zorlana..
HABER ARŞİVİ
Yukarı