Edirne’nin diğer adı nedir? Edirne’nin diğer adı nedir?

Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan insanların birbirlerine nasıl hitap ettiklerine odaklanan bir araştırma şirketi bu ilginç durumu açığa kavuşturmak adına bir adım attı. Bu dikkat çekici çalışma ülkemizin çeşitli illerinde ve bölgelerinde yaşayan insanların birbirlerine hitap etme biçimlerinden yola çıkarak bir "hitap haritası" oluşturdu. Bu harita, aynı zamanda dilimizin çeşitliliğini ve zenginliğini keşfetmek isteyenlere eğlenceli ve öğretici bilgiler sunuyor.

Detaylı bir şekilde yürütülen bu araştırmada Kahramanmaraş halkının birbirine genellikle "Ede" şeklinde hitap ettiği, Rizelilerin "Bizim uşak", Kırşehirli insanların ise "Bacanak" şeklinde hitap ettiği belirlendi. Diğer bir örnek ise Eskişehir'de yaşayanların "Hacım", Kastamonu halkının ise "Dayının" diye hitap ettiği görülüyor. Kütahya'da genel tercih "Gülüm" iken Şırnak halkı "Babo" kelimesini kullanmayı tercih ediyor. Ancak Adana’nın benzersiz ve özgün hitap sözcüğü dikkat çekenler arasında.

Araştırmaya göre Adana halkı "Kirvem" kelimesini sık sık kullanıyor. Bu örnek Adana'nın dilinde yer alan çeşitliliği ve zenginliği açıkça gösteriyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Türkiye'nin kültürel çeşitliliğinin hitap biçimlerine bile yansıdığını gözler önüne seriyor. Bu çalışma ülkemizin dil ve iletişim özelliklerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu kanıtlıyor.

Kaynak: Haber Merkezi