Ankara, 1920 yılından bu yana Türkiye'nin başkenti olarak biliniyor. Ancak bu şehrin köklü tarihi, bunu çok daha ötesine genişletiyor. İnsanlık tarihine 5 bin yıl öncesinden izler bırakan Ankara, konumlandığı Anadolu'nun orta noktasında uygarlıkların dönüm noktasını oluşturmuştur.

Özellikle 1950'li yıllardan itibaren Ankara, Anadolu'dan yoğun göç alarak, 1984 yılında büyükşehir statüsüne ulaşmıştır. Ankara, Türkiye'nin Gayrisafi Milli Hasıla'sının (GSMH) yüzde 9'unu oluşturuyor.

Zilzal Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı Arapça Okunuşu ve Faziletleri Zilzal Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı Arapça Okunuşu ve Faziletleri

Merkezi konumu nedeniyle bakanlıklar ve komutanlıklar gibi kritik kamu kurumlarına ev sahipliği yapan Ankara, savunma sanayi alanında faaliyet gösteren çok sayıda şirketi de sınırları içerisinde barındırıyor. Ankara, memur kenti olarak da biliniyor. 

Peki Ankara'da yaşayan en yoğun ikinci nüfusa sahip il hangisi? Şaşırtıcı bir cevap: Çorum. Belki de daha fazla iş olanakları nedeniyle, Ankara'nın komşusu Çorum’dan birçok kişi Ankara'yı tercih etmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi