Yapışkan tencere lekelerinin temizlenmesi için kullanabileceğiniz en doğal yöntem limon suyu ve sirke karışımıdır. Asidik özelliklere sahip olan bu karışım, tencere dibine dökülerek oyulduğunda, lekelerin çözülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda tencerenizin yüzeyini de çizmeden temizler. Tencere temizliği konusunda doğal yöntemleri tercih edenler için bu karışım, oldukça etkili ve faydalı bir seçenektir.

Eğer tencere temizlik sürecinde kullanacağınız doğal malzemeler varsa ve bu malzemeler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, işte ipuçları.

Eskişehir’den Salda Gölü’ne sandıklı sürpriz  Eskişehir’den Salda Gölü’ne sandıklı sürpriz 

Tencere lekesini ne çıkartır?

Sirke ve limonla tencere temizliği aslında oldukça basit bir süreçtir. Tencere dibine dökülen limon suyu ve sirke karışımını ocağa koyup ısıtmanız gerekmektedir. Karışım kaynamaya başladıktan sonra, tencereyi ocaktan alın ve tencere dibini bir sünger veya fırça yardımıyla ovun. Bu sayede, lekeler çözülür ve tencere daha temiz hale gelir.

Tencere yanığı nasıl çıkar?

Yanmış tencerenin dibini hızlı ve kolay bir şekilde temizlemek için limon ve tuzu kullanabilirsiniz. İşte limon ve tuzla tencere temizliğinin ayrıntıları;

Tencerenin dibine 1 yemek kaşığı kristal tuz ve 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin ve bu karışımı tencerenizde yarım saat bekletin. Yarım saat sonra, fazla basınç uygulamadan temiz bir sünger ile tencerenizi temizleyin. Bu ovma işlemi, yanık lekelerini çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Kaynak: Haber Merkezi