Bilecik'in Türkiye’de ikiz şehri Bursa’dır. Bilecik ve Bursa, coğrafi olarak yakın kentler olması sebebiyle iklimi, toprağı, insanı birbirine benzer. Bu nedenle her iki ilde de tarım alanında birbirine benzer ürünler yetişir. Bilecik'te domates, kiraz ve şeftaliyi görürken Bursa'da ise en çok yetişen mahsul şeftalidir.

Stresle başa çıkmanın yolları! Bu kuralları kendinize ilke edinin Stresle başa çıkmanın yolları! Bu kuralları kendinize ilke edinin

Her iki şehirde de sanayi oldukça gelişmiştir. Bursa’da otomotiv, tekstil, makine ve gıda sanayi sektörleri öne çıkarken Bilecik’te ise ham madde zenginliği sayesinde mermer ve seramik sanayi alanları ile bilinir. Ama sonuç olarak iki şehir de sanayi şehri olma açısından ikiz şehirlerdir.

Bilecik ve Bursa arasındaki benzerlikler ve farklılıklar göz önüne alındığında, iki ilin Türkiye'de ikiz şehir olarak kabul edilebileceği söylenebilir. Peki siz iki şehrin ikiz olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz olsanız Bilecik için hangi şehri ikiz şehri olarak seçerdiniz?

Kaynak: Haber Merkezi