Önemli olan istikrar 

Eskişehirspor’da yaşanan yönetimsel değişiklikleri değerlendiren Birsen, “Sürekli değişen yönetimler kendi açısından yönetimsel birtakım kararlar alarak, heyecanı yenileme açısından önemli olabilir tabi ama önemli olan istikrardır. Yani dolayısıyla kulübü daha önceden ikinci lig, son durumlarında iken üçüncü duruma düşmek üzere iken istikrarlı bir şekilde yönetimsel bir takım alınan kararlar ile önce birinci lige Süper Lige çıkması ve 2015-2016 sezonuna kadar Süper Ligde Eskişehirspor’un ne kadar başarılı olduğunu hep birlikte gördük” dedi.

Bugünler Eskişehirspor’un kara günleri

Birsen, “Ben o dönemlerde Eskişehirspor’da çeşitli görevlerde bulundum. Eskişehirspor’un o parlak günlerindeki çalışma azmi, yönetimsel bir takım istekli arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Eskişehirspor o günleri yaşadı. Ama bugünler Eskişehirspor’un kara günleri” 

Başkanlık sevdası yüzünden Eskişehirspor bu günlere geldi

Eskişehirspor’un mevcut duruma nasıl geldiği ile ilgili konuşan Birsen, “Bu günlere gelinirken… Bazı kişilerin ihtirası yüzünden Eskişehirspor bu günlere geldi. Yönetimde olan, Başkanvekili olan bir arkadaşımızın başkanlık sevdası ve hani derler ya, ‘Her işi yaparım her işten anlarım’ diyenlerin yanılgısından dolayı Eskişehirspor bugünlere geldi” 

Söylenecek çok söz var

Birsen şöyle devam etti, “Mesut Hoşcan ve yönetimi Eskişehirspor’u Süper Ligden bir alt lige düşürdüğünü herkes biliyor. Bu takımın düşmesi de o yönetimin başarısızlığıdır. Nasıl ki bir yönetim, ikinci ligden hatta üçüncü ligin kapısından alıp da süper lige çıkardığında bu yönetimin başarısı olduğu gibi düşüren yönetimin de başarısızlığıdır. Bu konuda söylenecek çok söz var” 

Eskişehirspor’un yükü çok ağır 

Eskişehirspor’da başlayan Ulaş Entok dönemi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Birsen, “Heyecanın olduğu yerde umut bitmemesi lazım. Yeni seçilen arkadaşlarımıza da başarılar diliyoruz. Ama Eskişehirspor’un yükü çok ağır, bunu tek başına bir yönetim kaldıramaz. Eskişehirspor’un borcu ile ilgili kişisel alacakların bir an önce kulübe bağışlanarak borçların silinmesi konusunda bir heyet oluşturulması gündemde. ‘Borçların silinmesi konusunda bu heyet bir an önce bu kişilerle görüşmeli’ gibi söylemler de var, ben de buna katılıyorum. Eski yöneticilerin birtakım borçları ile ilgili bağışlarda bulunarak, borcun bir an evvel alta çekilerek Eskişehirspor’un bugünden itibaren şirketleşmesini ve becerisi olan yöneticilerle idare edilerek tekrar eski günlerine kavuşturulması hususunda birtakım çalışmaları destekliyoruz” şeklinde konuştu. 

Eskişehirspor artık şirketleşmeli

“Eskişehirspor’un en büyük sermayesi ismi ve seyircisidir” diyen Birsen, “Eskişehirspor sevdası amatör kümeye de düşse bitmez. 20-25 bin seyircisi olan bir kulüp iyi yönetildiği taktirde de layık olduğu yere tekrar geleceğine inanıyorum. Yeni seçilen yönetime de hayırlı olsun diyorum” 
 

Kaynak: Haber Merkezi