Yapay zeka teknolojisi, her geçen gün farklı ve ilgi çekici bilgiler sağlamaya devam ediyor. Bu teknoloji, günümüzde Türkiye'nin tüm şehirlerinin birbirleri ile olan rekabet durumunu da belirleyebiliyor. Bu duruma yaşanmış bir örnekte, bir sosyal medya kullanıcısı tarafından Bolu iline rakip olarak hangi ilin belirleneceğini yapay zeka yardımıyla sorgulanmış ve sonuç olarak Eskişehir ilinin belirlendiğini gördük.

İşte yapay zekaya göre Bolu’ya Eskişehir’in rakip olmasının nedenleri.

Bolu ile Eskişehir, benzer olan doğal güzellikler ve tarihi değerleri ile bilinen iki şehrimizdir. Bolu'nun Abant Gölü, Yedigöller Milli Parkı, Sülüklü Göl gibi doğal güzelliklerine, Eskişehir'inki Sazova Bilim Sanat Kültür Parkı, Porsuk Çayı ve Odunpazarı gibi tarihi ve doğal yerlerle karşılık vermekte. 

Büyük şehirlere olan yakınlıkları sebebiyle de bu iki şehir kendi içerisinde önemli bir rekabete sahip olmuştur. Bolu ve Eskişehir, kendi doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini turistik olarak ön plana çıkararak, yıllık olarak milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlama başarısı göstermekte. 

Bu rekabetin sonucu olarak her iki şehir de kendini turizm, ticaret ve sanayi alanlarında geliştirmeye aday çıkaracak şekilde bir yapı içerisinde yer almakta. 

Bolu ile Eskişehir arasındaki rekabetin değerlendirildiği hususlar; benzer doğal güzellikler ve tarihi değerler, büyük şehirlere olan yakınlıkları ve turizm alanında yarattıkları rekabet başlıkları altında toplanabilir.

Rekabetlerini etkileyen en önemli özellikler arasında doğal güzellikler bulunmaktadır. Bolu'nun çeşitli doğal güzelliklerinin bulunduğu gibi Eskişehir'in de kendi doğal güzelliklerine sahip olmasına ek olarak, her ikisinin de bir dizi tarihi değere sahip olması rekabeti kızıştırmakta.

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere olan yakınlıkları sayesinde hem Bolu hem de Eskişehir önemli bir ulaşım merkezi olarak bilinir.

Eskişehir’den Salda Gölü’ne sandıklı sürpriz  Eskişehir’den Salda Gölü’ne sandıklı sürpriz 

Bolu ve Eskişehir arasındaki turizm rekabeti, her iki şehrin de kendine has özelliklerini turistlere sunma kapasiteleriyle belirlenir. Bolu, doğal güzellikleri ile öne çıkarırken, Eskişehir tarihi ve kültürel değerleri ile dikkat çekmekte.

Sonuç itibarı ile Bolu ve Eskişehir arasındaki rekabet, her iki şehrin de kendi içerisinde büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmakta. Bu rekabet beraberinde turizm, ticaret ve sanayi sektörlerindeki gelişmeyi de beraberinde getirmekte. Bu durum, her iki ilin de kalkınmasında büyük rol oynamakta.

Kaynak: Haber Merkezi