Size Bursa’yı kolaylıkla hazmedilebilir lokmalara ayıran bir günübirlik gezi planı sunuyoruz. Bursa'nın birçok büyükşehir konumundaki komşusunun varlığı, onun sık sık ziyaretçi çeken bir yer olmasını sağlıyor. Bursa’ya gitmek için özel bir gerekçe beklemeniz de gerekmiyor; bir sabah uyanıp bir Bursa turuna çıkağım dediğiniz andan itibaren rahatça harekete geçebilirsiniz. Otobüs seyahati ile Bursa’ya rahatça ulaşabilirsiniz.

Stresle başa çıkmanın yolları! Bu kuralları kendinize ilke edinin Stresle başa çıkmanın yolları! Bu kuralları kendinize ilke edinin

Bursa büyük bir metropoldur ve bu nedenle tam 17 ilçesi bulunmaktadır: Osmangazi, Nilüfer, Büyükorhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir. Bu ilçelerden en büyüğü aynı zamanda merkez ilçe olan Osmangazi ilçesidir.

Bursa’da hangi ilçeyi ziyaret edeceğinizi belirlemek için gitmeden önceki bir rota oluşturmanız faydalı olacaktır. Çünkü bazı yerler birbirine uzaklığı ve zıt yönde olabilirler. Günün sonunda Bursa'yı kısmi olarak gezebilirsiniz ancak en önemli yerleri görme şansınız olacaktır.

Deniz havası almak arzunuz varsa, Bursa’daki ilk rotanız Mudanya olmalı. Sabahınızı bu pitoresk kasabada başlayarak bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Mudanya, ulaşımı kolay ve denizin tuzlu havasını soluyabileceğiniz harika bir durak. Eğer yazları Bursa’ya gitmeyi seçtiyseniz, Mudanya’da denize girmeye de hazırlıklı olun, çünkü orada küçük bir plaj bulunuyor. Mudanya, tipik bir sahil kasabasıdır ve Sığacık, Datça ya da Kaleiçi gibi yerleri hatırlatır.

Mudanya’da sabah kahvaltınızı yaptıktan sonra burada tüm gününüzü geçirebilirsiniz. Ya da alternatif olarak daha fazla yerleri ziyaret etmek isterseniz, bir sonraki durak noktanız Ulu Camii olabilir. Mudanya’dan kolayca ulaşılabilen Ulu Camii, tarih severler için harika bir durak.

Bursa Ulu Camii, Osmangazi ilçesinde bulunur. Merkezi bir konumda olduğu için, ulaşımı kolay ve etrafında dolanmak zordur. Eşsiz bir mimarisi olan bu camii, içine girenleri kendine hayran bırakır. İçeri girdiğinizde, uygulamada olan etkinliklerden dolayı, caminin dinginliğini hissetme fırsatınız olacak. Ulu Camii’den sonra yemek molası için Koza Han’ı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, unutulmaz bir İskender Kebabı yiyebileceğiniz en meşhur mekan olan Kebapçı İskender’e de uğramayı ihmal etmeyin.

Bursa'nın nadide mimarisi Uludağ, yine dolulukla ziyaret etmeniz gereken bir başka mekan. Kış tatilinizde kar ve sessizliğinin tadını çıkarmak istiyorsanız, Uludağ'da konaklamak en iyi seçenek olabilir.

Bursa'da geniş bir yelpazede tarih ve kültür bulunmakta, bu yüzden her yer mutlaka ziyaret edilmeye değerdir. Dönüş yolunda, çevrenizdeki insanlara hediye olarak kendinizi hatırlatabileceğiniz yerel bir ürün ise, Bursa’nın ünlü havluları olabilir. Banyo ve mutfaklarınıza ekleyeceğiniz bu havlular, Bursa'daki güzel anılarınızı hatırlatabilir. Bursa'da bir gün içerisinde çok daha fazla yere uğrayabilirsiniz, ancak Bursa'yı daha önce hiç ziyaret etmeyen bir kişi için bu rota ideal bir seçenek olabilir. Bu güzel günde Bursa'nın güzelliğini keşfedin ve ziyaretinizi ölümsüzleşecek bir deneyime dönüştürün.

Kaynak: Haber Merkezi