CHP 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' isimli yeni eğitim müfredatını protesto etmek için TBMM’den Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önüne yürüdü.  Grup Başkanvekili Murat Emir ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş öncülüğüne gerçekleşen protestoda CHP Grubu, yeni müfredata ilişkin kaygılara ve eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekti. CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü’nün de destek verdiği yürüyüş MEB önünde yapılan basın açıklaması sonrası son buldu. 

Çakırözer: Parti sloganıyla özdeşleşen müfredatı reddediyoruz 

Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak AK Parti iktidarının getirdiği Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli müfredatına ilişkin kaygıları dile getirmek için MEB önüne gittiklerini söyleyen CHP’li Çakırözer, “Türkiye’deki 85 milyonun laik, çağdaş, bilimsel eğitim konusundaki taleplerini ve bundan uzaklaşmanın verdiği kaygıları ifade etmek için buraya geldik. Bir parti sloganını eğitimin başına koydukları için niyetleri belli. Tabii ki 3 bin sayfalık programa bir hafta gibi kısa bir sürede görüş istemeleri kabul edilebilir gibi değil. Türkiye’de eğitimin çok sorunu var. Bu sorunlar giderilmeden Türkiye’nin müreffeh, gelişmiş bir ülke olması mümkün değil. Evlatlarımız uluslararası sınavlarda maalesef her yıl başarısız oluyorlar, hiçbir yıl ileriye gitmiyorlar. Bunun temel nedeni AKP’nin ülkeyi eğitimde bilimden, akıldan, laiklikten, çağdaşlıktan uzaklaştıran, yapboza döndürdüğü eğitim sistemidir. Bugün bunu anlatmaya geldik. Bir kez daha söylemek isteriz ki, biz eğitimin en iyi şekle gelmesi için gerekli her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Ama bu parti sloganıyla özdeşleşen ‘Türkiye Yüzyılı’ modelini reddediyoruz. Evlatlarımıza da, milletimize de faydası olmayacağını söylemek istiyoruz” dedi. 

Süllü: Bilim insanlarını, akademisyenleri dinleyin 

Son 22 yılda tam 9 kez Milli Eğitim Bakanı değiştiğine dikkat çeken CHP’li Jale Nur Süllü ise, her değişen bakanda da farklı uygulamalar getirildiğini vurguladı. Süllü yaptığı açıklamada şunlara dikkat çekti:
“Bütün kurumlar metalaştı, şimdi de eğitimi metalaştırıyorlar. Artık veliler çocuklarını Milli eğitimin okullarına göndermekten çekiniyorlar. Özel okullar inanılmaz pahalı. Veliler ne yapacağını şaşırmış durumda. Öğretmenler geçim koşullarının zorluğu altında eziliyor. Özel okullarda çalışan öğretmenler son derece zor durumda. Öğretmenleri bile atanan, atanmayan diye ayrıştırdılar. Bu sistemle daha fazla gitmemiz mümkün değil. Bilim insanlarını, eğitimcileri dinlesinler. Akademisyenlerin görüşü alınmadan hazırlanan bu programa Cumhuriyet Halk Partisi olarak tepkilerimizi dile getirdik. Atatürk’ün söylediği gibi ‘vicdanı hür, irfanı hür nesiller’ yetiştirmemiz gerekiyor. Ama ne yazık ki erdem, değer modellerini oturdukları bu sistemle hiçbir yere varamayacağız. Acilen bu sistemi ortadan kaldırın. Akademisyenleri, bilim insanları dinleyin. Eğitimcilerin, akademisyenlerin görüşlerini dinleyin. Çünkü dünyada 1930’lu yılardan, Türkiye’de 1950’li yıllardan itibaren uygulanan program geliştirme aslında bir bilim dalıdır. Dolayısıyla bir program geliştirme olan bilim dalına uygun müfredat olması gerekiyor.”

Genel-İş heyeti Ahmet Ataç ile bir araya geldi Genel-İş heyeti Ahmet Ataç ile bir araya geldi

Çakırözer Süllüdetay


 

Muhabir: Bala Kabakçı