Şems Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı Arapça Okunuşu ve Faziletleri Şems Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı Arapça Okunuşu ve Faziletleri

Çanakkale, yer aldığı coğrafi konum nedeniyle tarih boyunca birçok uygarlığın evi olmuştur. Asya ve Avrupa'nın birleştiği noktada bulunan bu antik kent, tarihi süreç içinde birçok hakimiyet altında kalmıştır. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yaşanan ve Türk tarihinde önemli bir yere sahip Çanakkale Savaşı, bu kentin toprakları üzerinde gerçekleşmiştir.

Çanakkale toprakları, farklı medeniyetlerin yaşam alanı olmanın yanı sıra biyolojik çeşitlilik açısından da önemlidir. Geniş bitki çeşitliliği, birçok farklı hayvan türünün de bu topraklarda yaşamasını sağlamıştır.

Peki, bu çeşitliğe ek olarak, Çanakkale'deki Çanakkaleliler dışında en kalabalık nüfusa sahip olan il hangisi? Cevap: komşu il Balıkesir.

Balıkesirliler, Çanakkale'de en çok temsil edilen ikinci nüfus öbeğini oluşturmaktadır ve bu durum, bu iki kentin tarihi ve coğrafi bağlantısının bir sonucu olabilir.

Balıkesir sakinleri, yaşamak için kendi ilerini tercih ettikten sonra genellikle Aydın, Manisa ve Çanakkale'yi seçiyorlar. 

Kaynak: Haber Merkezi