Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, kahvaltıda Eskişehir Eczacı Odası ile buluştu. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce’nin de yer aldığı kahvaltıya CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, meclis üyesi adayları, Eskişehir Eczacı Odası İkinci Başkanı Nagehan Kaya Şentürk, Genel Sekreter Alper Dağdeviren, Yücel Yenilmez’in de aralarında bulunduğu Eskişehir Eczacı Odası’nın eski başkanları ile üyeleri katıldı. Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Mustafa Çelik, şehir dışında olduğu için programda yer almadı. Eczacıların taleplerini dinleyen üçlü, sorunlarına cevap verdi. 

“Eczacı arkadaşlarımızın bizi desteklemesini istiyoruz”

Programda konuşan Başkan Kurt, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in eczacı olmasına atıfta bulunarak artık CHP’yi eczacıların yönettiğini söyledi. Başkan Kurt, “O yüzden eczacıların Cumhuriyet Halk Partisi'ne sahip çıkması lazım. Her gelen hastaya ve yakınlarına Cumhuriyet Halk Partisi'ni anlatmanız lazım. Bu bir meslektaş dayanışması olması için Türkiye'de yapılması gereken dayanışmalardan birisi. Biz de o nedenle bu 31 Mart seçimimizde, bütün eczacı arkadaşlarımızın bizi desteklemesini istiyoruz. Sizin bize oy vereceğinize inanıyorum, ama bize yardımcı olun. Siz, hastalara ve yakınlarına etki edebilirsiniz. Bir eczacının söyleyeceği Cumhuriyet Halk Partisi ve adayları iyidir sözü, bizim belki de ilçe yöneticilerinin 24 saat gezerek anlatmasından daha etkili olur” dedi.  

Odunpazarı Şehrin Ateşi'nde seramik serüveni devam ediyor Odunpazarı Şehrin Ateşi'nde seramik serüveni devam ediyor

“Diş hekimleri ve eczacılar olarak etle tırnak gibiyiz”

Eskişehir'de üç yüze yakın eczacı olduğuna dikkat çeken Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, "Eskişehir'de üç yüze yakın eczacı varmış. Çok değil mi dedim Yücel Yenilmez başkanım öyle bir Eskişehir yarattınız ki herkes buraya geliyor dedi. Diş hekimleri ve eczacılar olarak etle tırnak gibiyiz. Hep yanyanayız. Türkiye'de birçok fakülte açılıyor fakat son derece düşüncesiz bir davranış. Geleceği düşünmeden hareket ediyorlar" diye konuştu.

“Olumlu, olumsuz ÇED gerekli raporlarını bakanlık verir!”

Kuzey Güney çevreyolu hakkında son durumu soran bir eczacının sorusunu cevaplayan Ayşe Ünlüce,  “Geçen gün dediğiniz gibi AK Parti’nin adayı ÇED raporu Büyükşehir Belediyesinden çıkıyormuş gibi bir beyanda bulunmuş. Bir kere gerçekten bakanlığın ve Büyükşehir Belediyelerinin görevlerini ayırt edemeyen bir kişiyle karşı karşıyayız. Olumlu, olumsuz ÇED gerekli raporlarını bakanlık verir, bir kere bunu belirteyim. Bakanlık pek çok kuruma yazı yazar ve görüşlerini sorar. Bizde bu konuyla ilgili toplamda üç tane görüş bildirmişiz. Birisi de İnönü ve Alpu Ovaları ile ilgili büyük ova kararları alındıktan sonra bu kararlara dikkat çekilmesi gerektiğine dair uyarlarımız var. Onun dışında dediğim gibi sadece görüş yazısıdır. Bakanlık da 2018 yılında ÇED olumlu kararı veriyor zaten. Bu rapora rağmen bir çivi çakılmıyor. Şunu da belirtmeliyim ki bu karar 5 yıl geçerlidir. Geçtiğimiz yılın Ekim, Kasım ayında bu süre doldu. Dolayısıyla artık bir Kuzey Güney çevreyolu ÇED olumlu raporu da yok maalesef. Bunun da kabahatini şimdi çeşitli spekülasyonlarla bizim üzerimize atmaya çalışıyorlar” dedi. Ayşe Ünlüce, belediyelerin ÇED raporu hazırlama yetkisi olmadığını ifade ederek, “Biraz hukuk bilen, biraz yönetmelik bilen birisi dahi bu konuyu bilir. Bu kadar bilgisiz, bu kadar yalanla dolanla konuşması çok tuhaf. Dedim hatta biz neymişiz, ne kadar güçlüymüşüz, ÇED raporlarının kararlarını verebilecek güçteymişiz diye. Dediğim gibi belediyelerin ÇED raporlarıyla ilgili karar verme yetkisi yok” ifadelerini kullandı. Kuşak yol projesi hazırladıklarını söyleyen Ünlüce, “Çevreyolu yapacaklarsa yeniden bir çevresel etki raporunu hazırlamak zorundalar. Ama biz yine de burada şöyle düşünüyoruz; Eskişehir’i çaresizliğe mahkûm etmeyeceğiz tabi ki… Bizim 25 binlik planlarda ön gördüğümüz kuşak yollarımız var. Biz çevreyollarını nasıl olsa yaparlar düşüncesiyle tekrar tekrar kamunun parasını buralara harcamayalım diye o yolları yapmamıştık. Artık ÇED raporunun geçerlilik süresini yitirdiğini, hem de yatırım programlarına almadıklarını görünce bizde o kuşak yollarını yapmaya hızlıca başlayacağız. Eskişehir’i çaresiz bırakmayacağız. Onlar yapmıyorsa biz her zaman yaparız” diye konuştu.

CHP İl Başkanı Talat Yalaz da yaptığı konuşmada, güzel günler için el ele vermek gerektiğine dikkat çekti.

Muhabir: Beste Temel