Türkiye’de ağız çeşitliliği insanların birbirine seslenme biçimlerini de şekillendirmiş durumda. Bu şekillenmenin çeşitliliği ise araştırma firmalarının dikkatini çekmiş olacak ki Türkiye haritasını hitap şekillerine göre yeniden isimlendirmişler. Bu haritada duymadığınız kelimeleri bile görebilirsiniz. 

Araştırma sonucunda 81 ili de farklı isimlerle haritalayan firma İstanbul’a ‘beyefendi’, İzmir’e ‘moruk’, Çanakkale’ye ‘ecük’, Konya’ya ‘ortağım’ Ankara’ya ise ‘la bebe’ kelimelerini verdi. Edirne’nin seslenme şekli de çok şaşırttı.

Duha Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı Arapça Okunuşu ve Faziletleri Duha Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı Arapça Okunuşu ve Faziletleri

Edirne ili Türkiye’nin en batısında bulunması sebebiyle daha farklı bir konuşma diline sahip. Bu nedenle Edirnelilerin seslenme şekli diğer şehirlerden farklı bir kelimeyle karşımıza çıkıyor. Yapılan bu haritaya göre Edirneliler birbirine ‘Kadam’ diye sesleniyor. Sizin en çok kullandığınız seslenme kelimeleri neler? Sizce Edirne’de en meşhur hitap şekli ‘Kadam’ mı?

Kaynak: Haber Merkezi