Aradan geçen dört yıla rağmen planlama raporu dahi tamamlanmayan projeye dört yıl önce başlanmış olsaydı 2024’ün sonlarına doğru tamamlanacağı öngörülüyordu. Geçen süreçte yayınlanan tasarruf tedbirleri genelgesi dolayısıyla da projenin tamamlanma sürecinin yıllar alacağı öngörülüyor.

ESKİ uyarmıştı!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ESKİ) Olağan Genel Kurulu’nda Sakarbaşı’ndan su getirme projesi gündeme taşınmış ve Eskişehir için hayati öneme sahip olan su kaynaklarının azaldığına dikkat çekilmişti. Gerçekleşen toplantıda şu ifadelere yer verilmişti, “Hem su varlığımız bölgemizde giderek azalıyor, hem de suyun arıtma maliyetlerini minimize etmemiz gerekiyor. Eğer o su gelirse şu an mevcutta kullandığımız arıtma sisteminin haricinde bir arıtma yapısı kurulacak. Maliyetleri daha az, kimyasal kullanımı çok daha az olan bir arıtma sistemine geçilmiş olacak. Sakaryabaşı’ndan su kaynağının getirilmesi projesi üzerinde çok titizlikle duruyoruz. Ve bu Eskişehir coğrafyası için çok önemli bir proje”

Ünlüce projenin yavaşlatıldığını söyledi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce ise Çifteler ilçesi Sakaryabaşı’ndan Eskişehir’e su getirilmesi ile ilgili, “Eskişehir’in talihsizliği biz sadece Porsuk Barajı’ndan gelen suya mahkumuz. Ne yazık ki başka kaynağımız yok. Diğer illerde baraj suyu kullansa bile kaynak suyu da var. Bizim böyle bir talihsizliğimiz varken, böyle bir suyu arıtarak getiriyoruz ve her haneye ulaştırıyoruz. Eskişehir’i buna mahkum bırakmayalım. Bir karar var ve Devlet Su İşleri ile bir protokol var, ne yazık ki bu protokol yavaşlatıldı. Devlet Su İşleri ile imzalanmış bir protokol var. Bu protokol yavaş gidiyor. Şapkayı önümüze koyalım. Ne yazık ki bu protokol imzalandığı günden bugüne kadar yavaşlatıldı. Herkese söylüyorum, lütfen bu protokolün hızlanması için elimizden geleni yapalım” ifadelerine yer vermişti. 

Geçen dört yıllık süreçte yetkililerden konu ile ilgili bir açıklama yapılmazken projenin yakın bir tarihte gerçekleşip gerçekleşmeyeceği de bilinmiyor. 

Muhabir: Hatice Esin Kırnalı