İnsan ve çevre odaklı hizmet anlayışı sayesinde Çevrenin Oscar’ı olarak da bilinen Uluslararası Energy Globe Ödülü’nü Türkiye’ye ilk defa getiren Tepebaşı Belediyesi, sürdürülebilir ve iklim dostu bir Tepebaşı inşa etmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Bu kapsamda iklim için bilinçli bir Tepebaşı ve daha güçlü bir ses haline gelmek için başlatılan Tepebaşı İklim Sözcüleri Programı’yla iklim değişikliği konusunda kamuoyunda bilgi ve kapasitenin artırılması, savunuculuk çalışmaları yapılması amaçlanıyor. 2022 yılında başlayan programa ilk olarak katılan gönüllüler, aldıkları eğitimler ve katıldıkları atölye çalışmalarının ardından Tepebaşı İklim Sözcüsü olarak gerek kırsalda gerekse kent merkezinde birçok etkinliğe katıldı. Tepebaşı İklim Sözcüleri, Eskişehirlilerin iklim ve çevre konularında farkındalığının arttığı ve eyleme geçtiği bir ortam hazırlama hedefiyle, yerelden tüm dünyaya uzanacak bir hareketin parçası oldu.

Eskişehir’de öğrenciler jandarmayı yakından tanıdı Eskişehir’de öğrenciler jandarmayı yakından tanıdı

2 yıldır çalışmalarına devam eden Tepebaşı İklim Sözcüleri programına yeni dahil olan iklim sözcüleri ile tanışma programı gerçekleştirildi. Yeni katılan 28 gönüllü ile Tepebaşı İklim Sözcülerinin sayısı 84’de yükseldi. Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlenen etkinlikte, önceki yıllara ait çalışmaların yer aldığı video sunumu gösterildi.

Ardından ise Tepebaşı Rekreasyon Ekibi tarafından takım çalışması ve motivasyon aktivitesi gerçekleştirilirken Eko Okullar ve Çağdaş Drama derneğinde yer alan Tuba Yılmaz tarafından İklim Değişikliği ve Drama Atölyesi düzenlendi.

Muhabir: Beste Temel