Eskişehir'deki Ayakkabıcılar Çarşısı esnafı, özellikle kış günlerinde dükkân önlerinin açık olmasından dolayı zor durumda kalıyor. Odunpazarı ilçesi Arifiye mahallesindeki Sıcak Sular olarak bilenen bölgede 1960 yılında kurulan Ayakkabıcılar Çarşısı 60 yıllık bir tarih. Ancak şehrin göbeğinde kötü görüntüsü ile dikkat çeken çarşı yenilenmeyi bekliyor. Bölgeyle ilgili Eskişehir Ayakkabıcılar Odası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bölgeyle ilgili güzel bir proje hazırlandığını kaydeden Eskişehir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Akın Yüksel, “Bugün Saat 11’de Ayşe başkanımızla bir görüşmemiz vardı, projenin devam ettiğini söyledi, bitim aşamasına geldi zannedersem” dedi. 

Ayşe başkan bölgeyi gezdi

Bölgenin düzenlenmesi ile ilgili taleplerini ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile geçen süreci anlatan Yüksel, “Bu projeyle ilgili Ayşe başkanımız belediye başkanı seçildikten sonra gittik ve şehrin göbeğinde Ayakkabıcılar Çarşımızın olduğu yere güzel bir çalışma istediğimizi söyledik. Ayşe başkanımız da bölgeyi gezdi, incelemelerini yaptı ve şu an 3 farklı proje hazırlanıyor. Bugün Saat 11’de Ayşe başkanımızla bir görüşmemiz vardı, projenin devam ettiğini söyledi, bitim aşamasına geldi zannedersem” 

İstimlak sıkıntısı var

Yüksel şöyle devam etti, “O bölgeler istimlak bölgesiydi. Onunla ilgili bazı sıkıntılar yaşıyor belediyemiz, onu çözmeye çalışıyor. Biz ‘sıcaksular’ bölgesinin restore edilerek müze tarzı, İstanbul’daki Kapalı Çarşı tarzında yer yapma planımız var. Tabi Ayşe başkanımız da projeleri tamamlasın, hep birlikte proje kararı verilecek, sonuçta nihai kararı belediye verecek, güzel bir çalışma yapılacağını ümit ediyoruz” 

Eskişehir’e faydası olacak

Yüksel esnafın bölgede zor şartlar altında çalıştığını ifade ederek, “Mevcut alanların korunarak esnafımız için, Eskişehir için güzel bir çalışma olmasını bekliyoruz. Bu çalışmanın Eskişehir halkına da faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü o sokak akşamları karanlık ve insanların geçerken sıkıntı yaşayabildikleri bir alan. Kışın esnafımız zor şartlar altında çalışıyor, çatıları akıyor, alt yapı sorunu da var, çamur içinde kalıyor. Hem alt yapı hem üst yapı çalışması ve hem de dükkanlar ile ilgili projeler tamamlanıp Eskişehir halkına sunmayı planlıyoruz. Şu an orada küçük küçük barakalar var, bizim düşüncemiz üst kısma güzel bir çatı yapılması, sabit bir çatı şeklinde ve aydınlatma olabilir, tek tip dükkan tabelaları olabilir, turistik bir görsel de olabilir, bu şekilde hem şehrin ekonomisine katkısı da olur. Dışarıdan gelen turistleri şehrimizde bu şekilde daha iyi karşılayabiliriz” dedi. 

Projeyi merakla bekliyoruz

Yüksel son olarak, “Bölgede sadece ayakkabı tamircileri yok, bıçak bileyiciler, giyim satışı yapanlar var, matbaacılar var, bölgeyi kapsayan güzel bir çalışma yapılmasını bekliyoruz. Belediye tarafından çizilecek projeyi merakla bekliyoruz. Bu projenin esnafa yararlı olacağını, işlerini daha da artıracağını düşünüyoruz. Esnafımız kışın çok zor şartlarda çalışıyor üyelerimiz ve bir üyemiz geçen sene yaktığı sobadan yandı” diye konuştu.

Ayakkabı Detay1Ayakkabı Detay2Ayakkabı Detay3

Muhabir: Hatice Esin Kırnalı