Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çifteler İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile balıkçı dernekleri ESABDER ve ETSOBDER’in katılımıyla gerçekleştirilen çalışmayla Sakarya Nehri’nin, Çifteler ilçesinden geçen bölümünde suda atıl vaziyette bulunan hayalet av araçlarının temizliği yapıldı.

Yapılan çalışmaya Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Mehmet Yurt, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali İhsan Söker ve şube müdürlüğünde görevli su ürünleri mühendisleri ile yaklaşık 50 kişi katıldı.

İki gün boyunca yapılan çalışmada hayalet av aracı olarak tabir edilen ve suda atılı halde bulanan 550 metre uzatma ağ, 50 metre suyun içinde asılı veya dibe uzanmış, serili olarak duracak şekilde düzenlenmiş çok sayıda kösteğe bağlı iğneli av aracı, 6 adet kasnak ve ağlardan yapılmış av düzenekleri, 2 adet balık kepçesi ve bir adet tuzak toplanarak imha edildi. 

Eskişehir’de Altan hocayı unutmadılar Eskişehir’de Altan hocayı unutmadılar

Suda atıl vaziyette bulunan hayalet av araçlarına çok sayıda ölü balık, kuş ve kaplumbağa takıldığı görüldü. Ayrıca çalışma esnasında pinterlere girmiş 15 adet canlı sazan balığı suya iade edildi.

Muhabir: Fatih Arduç