Vali Hüseyin Aksoy, Hacı Süleyman Çakır Anadolu Kız Lisesi Çok Amaçlı Salonu'nda düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kanserde erken teşhisin önemine dikkati çekti.

Proje kapsamında kanserin yanı sıra üreme sağlığıyla ilgili hususların da anlatılacağını ifade eden Aksoy, "Sağlık Bakanlığımız özellikle normal doğumu önemsiyor ve bu konunun daha üst noktalara çıkması konusunda büyük bir gayret gösteriyor. Normal doğumun önemini, anne sütünün faydalarını, emzirmenin önemini kadınlarımıza bir kez daha bu proje kapsamında aktaracağız." dedi.

Aksoy, obezite, organ bağışı, bilinçli ilaç kullanımı ve bağımlılıkla mücadelenin de eğitim programının kapsamında olacağını dile getirdi.

Eskişehir’de 51 yatak kapasitesi ile özel hizmet Eskişehir’de 51 yatak kapasitesi ile özel hizmet

Kadına yönelik şiddete de dikkati çekeceklerini bildiren Aksoy, "Şiddet nedir? Ekonomik şiddet, cinsel şiddet, fiziksel şiddet, ruhsal şiddet nedir ve bir şiddete maruz kaldığında kadınımız nereye nasıl başvuracaktır? Bu konuyu da bu kapsam içerisinde özellikle eğitim kapsamına aldık." diye konuştu.

"Cezaevine de tarlaya da gideceğiz"

Vali Aksoy, projenin hedef kitlesinin uzmanların önerisi doğrultusunda 15 ila 69 yaş grubu olduğunu, Eskişehir genelinde 337 bin 906 kadının proje kapsamında eğitim almasının hedeflendiğini aktardı.

İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin de desteğiyle kadının olduğu her yere gitmeyi planladıklarını anlatan Aksoy, şunları kaydetti:

"Cezaevine de tarlaya da gideceğiz. Kadın hangi noktadaysa o kadınlarımıza ulaşmaya özellikle gayret edeceğiz. Amacımız toplumun direği, ailenin temeli olan kadınlarımızı daha bilinçli hale getirmek ve onların daha güçlü bir şekilde yaşama tutunmalarını sağlamaktır. Bu eğitim sonrasında eğer bir kadını bile erken teşhis edebilirsek o bile bizim için çok kıymetlidir, çok değerlidir. Kadınlarımıza sosyal destek, psikolojik destek olmak üzere birçok konuda gerekli desteği de vermeyi hedefliyoruz. Amacımız erkek teşhisle beraber onların yaşam kalitelerini daha iyi bir noktaya taşıyabilmek."

Eskişehir Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokolün de imzalandığı toplantıya, AK Parti Eskişehir Milletvekili Ayşen Gürcan, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, projenin koordinatörü olan Vali Aksoy'un eşi Hülya Aksoy, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Bildirici, İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın ve diğer ilgililer katıldı.

Kaynak: AA