Eskişehir'de yeşil alanlar ziyaretçi akınına uğruyor Eskişehir'de yeşil alanlar ziyaretçi akınına uğruyor

Eskişehir’de Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından ‘’Türk Dünyası Ortak Kültürel Değerleri’’ adıyla düzenlenen etkinliğe Türk Dünyası Vakfı personeli Kıdemli Uzman Mustafa Çelik, Milli Eğitim Şube Müdürü Burhanettin Elçi, Bursa Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Sezer ve Okul Müdürü, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Elçi etkinlikte yaptığı konuşmada, “Türk Dünyası Vakfı’nın Eskişehir’de çok anlamlı çalışmalara imza attığını biliyorum. En son Sazova Türk Dünyası Bilim kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Okuyorum Yazıyorum Projesi’ kapsamında Kutadgu Bilig okumalarını gerçekleştirdik. Orhun Abidelerinden hareket ederek afiş tasarlama yarışmaları yapmıştık. Türk Dünyası Kültür ve Sanat Merkezi mutlaka görülmesi gereken bir yer” diye konuştu. 

Çelik ise “Türk dünyası siyasi sınırları olan haritayla sınırlı değildir. Türk dünyası kültür coğrafyasıdır. Bir ucu Çin Seddi’ndedir bir ucu Viyana kapısındadır. Kuzeyde Kıpçak Bozkırları’nda güneyde Afrika’nın ortalarına kadar Türk devletlerinin yönettiği Türk topluluklarının bulunduğu geniş bir coğrafyaya biz Türk dünyası diyoruz. Bizimle aynı dili konuşan aynı kültüre sahip 350 milyonluk bir nüfusu ifade ediyor” dedi.

Programın ardından Türk Dünyası Halk Dansları Topluluğu, kısa bir gösteri yaparak etkinliğe renk kattı. Etkinlik Türk Dünyası Vakfı tarafından Asya’nın Kandilleri adlı kitabın dağıtılmasıyla sona erdi.

Muhabir: Hatice Esin Kırnalı