Eskişehir'in Han ilçesinde tarım projeleri devam ediyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün açıklamasına göre “Frig Vadisinin Kalbi Han Arıcılıkla Güçleniyor” projesi kapsamında yapılan 9 milyon TL'lik yatırımın ardından önümüzdeki 5 yıl içinde 60 milyon TL'lik bir yatırım hedefleniyor.

Bu projenin bir parçası olarak, Gökçekuyu mahallesinde arıcılığı geliştirmek amacıyla çeşitli destekler verildi. 19 arıcı adayına 125 adet Çift Katlı Arılı Hibe Kovan teslim edilirken, ayrıca Arıcılık Mesleğini Öğrenme ve İcra Etme Eğitim Alanı da açıldı.

Proje, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı, Eti Maden Genel Müdürlüğü ve Baytemiz Enerji Elektrik Üretim İnşaat Sanayii ve Ticaret A.Ş. tarafından destekleniyor. 

Eskişehir çiftçisine milyonluk destek Eskişehir çiftçisine milyonluk destek

Ana proje olan "Frig Vadisi Ekolojik Köy Projesi" kapsamında ise Gökçekuyu Mahallesi, tarım ve turizmin entegre edilerek geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu projeyle, kırsal yaşamın sürdürülebilir kılınması ve ekolojik yaşam alanları oluşturulması hedefleniyor. Proje kapsamında şu an için 590 dekar lavanta bahçesi oluşturuldu. 

Önümüzdeki yıllarda Frig Vadisi Tur Otobüsü Temini, Frig Evleri Konaklama Tesisleri, Kulapa Mandırası Tesisi ve Lavanta Yağı Distilasyon Tesisinin kurulması planlanıyor.

Muhabir: Beste Temel