Kırsal kalkınma yatırımları hibe programından Eskişehir’e aslan payı bekleniyor.

Akar: Emekten tasarruf olmaz Akar: Emekten tasarruf olmaz

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) 2023-2024 yılı başvuruları düzenlenen toplantıda değerlendirildi.

Söz konusu KKYDP 15’inci etap yatırım başvuruları değerlendirme toplantısı Vali Yardımcısı Ali Çetin başkanlığında gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Ticaret İl Müdürü Cemil Kürkçü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Yunus Deniz, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Murat Eren katıldı.

Tarıma dayalı ekonomik ve altyapı yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sunan ilgili yatırım programı, kırsal alanda ekonomik, sosyal ve altyapısal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, kırsal bölgelerde gelir seviyesini artırarak refah düzeyini yükseltmek ve kırsal alanda yaşamı sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. 


Beşer yıllık 4 dönem halinde 16 etapta uygulanan yatırım programı kapsamında Eskişehir’de 2006-2023 yılları arasında proje tutarı toplamda 264 milyon TL olan bin 70 proje uygulandı ve 124 milyon TL tutarında hibe ödemesi yapıldı. Gerçekleştirilen bu ekonomik yatırım projeleri ile ilimizde 2 bin 810 kişiye istihdam sağlandı.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammed Ender Gümüş, “Eskişehir’de 2023-2024 kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında 190 altyapı projesi, 11 ekonomik yatırım projesi olmak üzere toplamda hibe tutarının 159 milyon TL olacağı öngörülen 201 başvuru yapılmıştır. Eskişehir yapılan bu hibe başvuruları ile Türkiye genelinde programa başvuran yatırımcı sayısı bakımından altıncı sırada, alt yapı yatırımları kapsamında başvuran yatırımcı sayısında beşinci sırada, alt yapı yatırımları bütçe tutarı miktarında ise üçüncü sırada yer almıştır. İlimizin bu sonuçla yakın tarihte açıklanması beklenen 15’inci etap yatırım programından sağlanacak hibe miktarından yine aslan payını alacağı öngörülmektedir” dedi. 

Muhabir: Fatih Arduç