TÜİK'in verilerine bakıldığında, 2022 yılında bir ilkokul öğrencisinin eğitim hayatı boyunca tahmini olarak 18.2 yılını eğitime harcayacağı görülüyor. Ortaöğretim düzeyine kadar devam edecek bir öğrencinin ise 12.7 yıl eğitim alması bekleniyor. Ayrıca, 2018 yılında 1.2 yıl olan okul öncesi eğitim süresi 2022 yılında 1.6 yıla çıktı ve böylece 2018-2022 yılları arasında yüzde 32.5'lik bir artış gösterdi.

Eskişehir’de çiftçiler için eğitim çalışması Eskişehir’de çiftçiler için eğitim çalışması

Eskişehir eğitim süresinin en düşük olduğu il 

Son beş yılda muhtemel eğitim süresinin en fazla arttığı beş il, sırasıyla Çankırı (yüzde 8.2), Gümüşhane (yüzde 5.8), Ağrı (yüzde 5.2), Van (yüzde 5.0) ve Ardahan (yüzde 3.5) oldu. Buna karşın aynı periyotta muhtemel eğitim süresinin en çok düştüğü iller ise Eskişehir ve Antalya (yüzde 7.2), Düzce ve Isparta (yüzde 6.8), Karabük ve Edirne (yüzde 6.3) oldu.

2022 yılında Türkiye genelinde bir kadının tahmini eğitim süreci 18.3 yıl, bir erkeğin ise 18.1 yıl olarak kaydedildi. En yüksek tahmini eğitim süresi her iki cinsiyet için de İstanbul'da belirlendi. İstanbul'u erkeklerde Bayburt, Karabük, Ankara ve Erzurum; kadınlarda ise Karabük, Ankara, Eskişehir ve Artvin izledi.

Tahmin edilen eğitim süresinin erkeklerde en düşük olduğu il Ağrı oldu ve bu ili Şırnak, Muş, Şanlıurfa ve Iğdır izledi. Kadınlarda ise en düşük tahmini eğitim sürelerinin gerçekleştiği iller Şanlıurfa, Muş, Şırnak, Bitlis ve Siirt oldu.

Kaynak: İHA