8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Eskişehir’in kalbi olan Ulus Meydanı’ndaki ‘Annelerimize ve Kadınlarımıza Saygı ve Şükran Anıtı’ görkemli bir törenle açıldı.

Açılışa CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve eşi Seyhan Büyükerşen, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, ilçe belediye başkan adayları ve Eskişehirliler katıldı.

Törende konuşan Başkan Büyükerşen, “Sayın Genel Başkanımız törene katılarak onur verdi. Konumuz yine kadın. Benden sonra Eskişehir’in ilk kadın Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce’yi de gönülden vereceğiniz oylarla iş başına getireceğinizden hiç şüphem yok. Bu anıt Eskişehir’de olmalıydı. Ulus Anıtımızın önüne, ona layık olan ve hepimizin düşüncelerini sembolize eden bu anıtı yapmaya karar verdik. Anıt, Büyükşehir Belediyemizin annelerimize ve tüm kadınlara şükran ve saygı anıtıdır. Bu eser gelecek kuşaklara kadınların, annelerin ne kadar saygıya ve sevgiye layık olduğunu gösterecektir. Bugün İzmir’den gelemedi ama İranlı sanatçımızın bir eseri. Heykellerin tümünün üretimi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atölyelerinde yapılmıştır. Bu yüzden hepsi kolektif eserlerdir. Tabi kadının layık olduğu değere ulaşmasında hepimizin gayret göstermesi gerekiyor. Bu anıtla birlikte Eskişehir’de heykel sayısı sanıyorum 100’ü geçiyor. Gelecek nesillerde sanatla birlikte üretmeye devam edeceklerdir. Öte yandan buradan bütün annelerden erkek çocuklarına, anneye kadına olan saygının ne olduğunu öğretmelerini istirham ediyorum. Bunu mevcut iktidarın bugünkü politikalarına baktıkça daha çok hissediyor, daha çok ihtiyaç duyuyorum. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü tekrar tebrik ediyorum.” dedi.

Eskişehir Valiliği’nden toz taşınımı uyarısı Eskişehir Valiliği’nden toz taşınımı uyarısı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de, “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü bir ilde geçirecektik. Hangi ilde geçirsek diye konuştuğumuzda, Kadın Kollarımız Eskişehir’de olmalıyız, bir gün önce de Bilecik’te olmalıyız dediler. 8 Mart’ta şehircilik anlamında, yerel yönetimlerin cinsiyet eşitliğine gösterdiği hassasiyete bir vurgu yapılacaksa orası Eskişehir’dir. Ayrıca bir yerel yönetim efsanesinin birlikte çalıştığı ve gönül rahatlığı ile Eskişehirlilerin teveccühü ile teslim edeceği bir kadın belediye başkanı Ayşe Ünlüce’nin de kampanyasına destek vermek istedik. Bugünün en önemli kazanımlarından biri de Seyhan Hanımla tanışmak oldu. Yılmaz Hoca’nın hayat hikâyesine dair kitaplar var. Bu kadar iş bir ömre ve bir şehre nasıl sığar? Günlere, aylara, yıllara nasıl sığdırılır? Bu kadar başarı bir hayata sığdıysa esas Seyhan Hanımın fedakârlığı ve gayretleriyle olmuştur. Kendisini yürekten alkışlıyorum. Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bugün Eskişehir’de annelerimize ve kadınlarımıza minnet duygularını gösteren bu anıtın kazandırılması çok anlamlıdır. Türkiye’deki ve dünyadaki tüm emekçi kadınların gününü kutluyorum.” diye konuştu.

Partisinin kadın kollarının yürüttüğü projelere katkı sağlayan bütün gönüllülere teşekkür eden Özel, "Bu yerel seçimler, Cumhuriyet Halk Partisinin kadın aday gösterme konusunda kendi geçmiş performanslarını ikiye katladığı bir seçimdir ama seçilecek yerden kadın aday noktasında çok iddialıyız. Bundan önce sadece Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız vardı. Tek kadın büyükşehir belediye başkanımızdı. Şu anda Eskişehir, Aydın, Tekirdağ, Kahramanmaraş ve Sakarya olmak üzere 5 büyükşehir belediye başkanlığında kadın adaylarımız var. Her biri birbirinden güçlü, birbirinden iddialı isimler. Bütün illerde ilçe belediyelerinde çok iddialı kadın adaylarımız var.” dedi.

Özel, sosyal hayatta kadınlarla ilgili yasal düzenlemelerin siyaset üstü bir mesele olduğunu ifade ederek kadınlara dayanışma çağrısı yaptı.

Konuşmaların ardından anıtın açılışı gerçekleştirildi. Tören sonrası Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara çiçek hediye edildi.

Kaynak: Haber Merkezi