TBMM Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığındaki Meclis heyeti Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlenen Kırım Platformu 2. Parlamenter Zirvesi’ne katıldı. TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de heyette yer alırken, 2 gün süren oturumlarda Kırım’daki son durum değerlendirildi. 

ESO’dan Uğur Bilge’ye veda yemeği ESO’dan Uğur Bilge’ye veda yemeği

CHP’li Çakırözer Zirvedeki temaslarında Kırım Tatar Milli Meclis’i Başkanı Refat Çubarov ile bir araya geldi, Ukrayna Meclis Başkanı Ruslan Stefancuk ile görüştü. TBMM heyeti işgal altındaki Ukrayna ve Kırım ile Türk milletinin dayanışma mesajlarını dünyaya duyurdu. 

“Eskişehir’e gelecek”

Kırım Tatar Milli Meclis’i Başkanı Refat Çubarov ile sohbetinde Çakırözer Eskişehirlilerin Kırım soydaşları ile dayanışma mesajlarını aktarırken, Çubarov önümüzdeki haftalarda Eskişehir’e geleceğini Çakırözer aracılığıyla duyurdu. Çakırözer, Eskişehirlilerin Kırım Tatarları ile her zaman, her yerde dayanışma içinde olduklarını aktardı. Çakırözer, “Kültürler mozaiği Eskişehir’imizde 150 bin Kırım Tatarı soydaşımız bizlerin ayrılmaz parçası. Soydaşlarımızla birlik, beraberlik ve kardeşlik içindeyiz. Yine Ukrayna’daki savaştan kaçan Kırım Tatarı soydaşlarımıza Eskişehir kucak açtı. Kırım’da yaşanan bu trajedi tüm milletimizin yüreğini acıtıyor. Biz dün olduğu gibi bundan sonra da uluslararası tüm platformlarda Kırım Tatarı soydaşlarımızın haklı mücadelelerinin savunucusu ve takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi