Taşınmaz ve ikinci el araç ticaretinde gerçeği yansıtmayan, fiyatı şişiren veya aldatmaca içeren ilanların önlenmesi için yeni önlemler devreye alınıyor. Tüm ilan sitelerinde, satış yapacak kişilerin kimlik doğrulaması yapması veya satılan mal üzerinde sahiplik veya yetkilendirme belgesi sunması gerekecek. Bu doğrulama işlemleri e-Devlet veya Web Tapu üzerinden yapılacak.

Çakırözer’den mecliste sert tepki: Milyonlar geçim derdinde…  Çakırözer’den mecliste sert tepki: Milyonlar geçim derdinde… 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişiklikleri sayesinde, kimliklerini saklayarak sahte hesaplar üzerinden ilan veren ve piyasa fiyatlarını manipüle eden kişiler engellenecek. Piyasa değerinin çok üzerinde ilan veren ve birden fazla ilan yayınlayarak piyasayı etkileyen, bilgi kirliliği yaratan kişilerin bu tür faaliyetlere izin verilmeyecek. Eğer bu tür bir faaliyet tespit edilirse, kişiler 10 bin TL'den başlayan 100 bin TL'ye kadar cezalarla karşı karşıya kalacak. Bunun yanı sıra, emlak komisyoncuları ve oto galericiler yetki belgeleriyle doğrulama yaparak, satış yetkisine sahip oldukları taşınmazları veya araçları ilan verebilecekler.

Sahte ilanların önlenmesi için 3 aşama bulunacak. İlk olarak, satış veya kiralama için uygun olan araç veya gayrimenkulün gerçeklik durumunun tespit edilmesi gerekecek. İkinci aşamada, ilan veren kişinin o gayrimenkulle ilgili bağı veya bağlantısı olması şartı aranacak. Son olarak, ilan verenin gayrimenkule doğrudan bağı olmasa bile bunu inandırıcı bir şekilde göstermesi ve kanıtlaması gerekecek.

Kaynak: Haber Merkezi