Sıra dışı lezzetin olağanüstü faydaları! Mavi Kelebek çayı nasıl hazırlanır? Sıra dışı lezzetin olağanüstü faydaları! Mavi Kelebek çayı nasıl hazırlanır?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılına kadar olan doğum istatistiklerini açıkladı. Türkiye, dünya genelinde nüfusu en hızlı artan ülkelerden biri oldu. Bu hızlı nüfus artışı, Türkiye'nin genç ve dinamik bir nüfus yapısına sahip olmasını sağlıyor. Ancak, son yıllarda yaşanan ekonomik ve sosyal değişiklikler, doğum oranları ve toplam doğurganlık hızı üzerinde etkili oldu.

2022 yılında Türkiye'de canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 35 bin 795 olarak gerçekleşti. Bu bebeklerin yüzde 51,4'ü erkek, yüzde 48,6'sı ise kız oldu. Bir kadının doğurgan olduğu dönem boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısını anlatan "toplam doğurganlık hızı" 2001 yılında 2,38 çocukken, 2022 yılında 1,62 çocuğa düştü. Bu durum, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10'un altında kaldığını gösteriyor.

2022 yılında en yüksek toplam doğurganlık hızının olduğu il Şanlıurfa oldu, ardından Şırnak ve Mardin geliyor. Kütahya ve Zonguldak ise en düşük toplam doğurganlık oranına sahip iller olarak öne çıkıyor.

En çok ‘ikiz’ ve ‘üçüz’ dünyaya gelen iller

MERNİS verilerine göre de en çok ikiz ve üçüzün dünyaya geldiği şehir, yüksek toplam doğurganlık hızına sahip Şanlıurfa oldu. Bu ilde son 100 yıl içinde 33 bin 602 ikiz ve bin 411 üçüz doğum oldu. İkiz doğum sayısı anlamında Diyarbakır ikinci, Konya ise üçüncü oldu. Üçüz doğum sayısında ise Konya, Hatay ve Gaziantep ilk dört il arasında yer alıyor.

En az ikiz ve üçüz Yalova ve Tunceli’de

En az ikiz ve üçüz doğumun gerçekleştiği iller ise Yalova ve Tunceli oldu. İkiz doğumların en az olduğu iller listesinde ilk beş içinde Yalova ve Tunceli'yi Bilecik, Bayburt ve Bartın takip ediyor.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de ne kadar ikiz ve üçüz var?

Türkiye'nin en kalabalık ili olan İstanbul ise, ikiz doğum sıralamasında yedinci, üçüz doğum sıralamasında ise on ikinci sırada yer alıyor. Ankara, ikiz doğumda on birinci sırada; üçüz doğumda ise on dördüncü sırada yer alıyor. İzmir ise ikiz doğumda on dokuzuncu, üçüz doğumda ise yirmi altıncı sırada bulunuyor.

Sonuç olarak, Türkiye'nin doğum oranları ve toplam doğurganlık hızı son yıllarda düşmeye devam ediyor. Ancak, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde doğurganlık hızları ve ikiz-üçüz doğum oranları hala yüksek. Bu da Türkiye'nin demografik yapısını ve gelecekteki nüfus trendlerini belirlemede önemli bir faktör olmaya devam ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi