Odunpazarı Belediyesi, tam zamanlı 9 kreşinde eğitim gören minikler için yıl sonu gösterisi ve mezuniyet töreni düzenlendi. Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende, veliler ve davetliler miniklerin sergilediği birbirinden renkli gösterilere tanıklık etti.
 
Törende sahne alan çocuklar, yıl boyunca öğrendikleri becerileri sergileyerek izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Dans, şarkı ve drama gibi çeşitli etkinliklerle hünerlerini sergileyen miniklerin performansları büyük beğeni topladı. Veliler, çocuklarının bu özel gününde onları yalnız bırakmayarak hem heyecanlarını hem de gururlarını paylaştı.
 
Kazım Kurt yeni kreşlerin müjdesini verdi 

Odunpazarı Belediye Başkanı, törende yaptığı konuşmada, belediye olarak eğitime verdikleri önemin altını çizdi. Yeni eğitim öğretim öneminde Odunpazarı’na iki kreş daha kazandıracaklarının müjdesini veren Başkan Kurt, konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

“Çok güzel ve duygusal gösteriler izledik. Ben bütün çocuklarımıza teşekkür ediyorum. Umarım, bir yıllık bir eğitimin sonunda gelinen noktayı fark ettiniz. Bizim kurumlarımıza güvenerek çocuklarınızı bize emanet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Odunpazarı Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışımızı yerine getirmek için kreşler açıyoruz. Bugüne kadar 9’u tam zamanlı 17 kreş açtık. Kreşlerimizde verdiğimiz güzel ve kaliteli eğitimle çocuklarımızın geleceğini hazırlamaya çalışıyoruz. Bu eğitim dönemi tamamlanıyor. Yeni dönemde 2 tane daha büyük kreş açacağız. Çalışmaları bitmek üzere. İki kreşte toplan 200’den fazla öğrenci alma şansımız olacak. Bu sosyal belediyelerin ve sosyal devletin yapması gereken en temel görevlerden birisidir. Biz. Bunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Odunpazarı Belediyesi, kreş hizmetine başladığı tarihte Eskişehir’de hiçbir belediyenin kreşi yoktu. Devlet kurumlarının da kreşi parmakla sayılabilecek kadar azdı. Özel sektörde oldukça yüksek bedellerle bu hizmeti almaya çalışırken, elbette aileler zorlanıyordu. Biz, bunu tersine çeviren hamle yaptık. Şu anda binin üzerinde çocuğumuz bizim kreş hizmetimizden yararlanıyor”

“Her mahallede kreş olmalı” 

Kazım Kurt şöyle devam etti;

“Yeni dönemi, hep birlikte yeniden şekillendireceğiz. Bize güveniniz devam ederse yeni kreşler yapmaya devam edeceğiz. Her mahallede kreş olmalıdır. Çocuklar annesinin, dedesinin elinden tutarak kreşe yürüyerek gitmeli, yürüyerek dönmelidir. Böyle bir eğitim politikasını gerçekleştirebilirsek Atatürk’ün bize gösterdiği o uygarlık yolunu yakalarız. Bu nedenle de kreş hizmetlerimizi yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu yıl, biliyorsunuz emekliler yılı. Emekli yurttaşlarımızın, rahat ve huzur içinde yaşayabilmesi için devletimizin bir şeyler yapması gerekiyor. Biz de kreşlerimizde farkındalık olsun diye bazı çalışmalar yaptık, çocuklarımız onları sergileyecek. Çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum.”
 

Minikler hep birlikte keplerini havaya fırlattı 

Başkan Kurt’un konuşmasının ardından mezuniyet törenine geçildi. Mezun olan miniklere diplomaları Başkan Kurt tarafından verildi. Minikler, diplomalarını aldıktan sonra hep birlikte keplerini havaya fırlattı. Çocukların bu neşesine etkinliğe katılan velilerde eşlik etti. Aileler, tören sonunda çocuklarının bu özel anını ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çektirdi.

Kreş Det1Kreş Det2Kreş Det3
 

Muhabir: Hatice Esin Kırnalı