Kırıkkale Ankara’ya yakın olmasıyla bildiğimiz Anadolu illerinden birisidir. Sanayisi öyle güçlü bir şehirdir ki Kırıkkale il nüfusunun neredeyse yarısından fazlası sanayide çalışır. İl olduğu günden bu yana her geçen gün kendinin bir üst versiyonuna geçen Kırıkkale’nin en büyük rakibi kendisidir. Peki Avrupa’daki benzer şehri hangisidir?

Mürselat Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı Arapça Okunuşu ve Faziletleri Mürselat Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı Arapça Okunuşu ve Faziletleri

Yapay zeka robotu yaptığı çalışmada Ankara’yı Budapeşte şehriyle, İzmir’i Barselona ile, Bolu’yu Halstatt ile, Kırşehir’i ise Oia ile benzetmiştir. Kırıkkale’yi ise Avustuya’nın şehri Salzburg ile benzetmiştir.

Salzburg Avusturya’nın en çok turist ziyaretçi alan şehirlerinden birisidir. Hatta bu neden le başlıca geçim kaynakları arasında turizm vardır. Kırıkkale her ne kadar sanayisi ile biliniyorsa Salzburg da turizmi ile bilinir. İki şehirde de sanayi oldukça gelişmiştir ve tarihi yapılar hala değerini korumaktadır. Bu iki şehrin yapay zeka tarafından benzetilmiş olmasında şehirlerin isimleri etkili olmuş olabilir çünkü Salzburg kelime anlamı ile ‘tuz kalesi’ demektir. Kırıkkale ilinin de kelime içinde ‘kale’ kelimesinin geçmesi belki de yapay zekanın benzetmesine sebep olmuştur.

Sanat ve turizm şehri olan Salzburg ve sanayi başkenti olan Kırıkkale şehrinin birbirine benzetilmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yapay zeka tahmin konusunda iyi mi? Siz olsanız Kırıkkale’yi hangi Avrupa şehrine benzetirdiniz?

Kaynak: Haber Merkezi