Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda CHP meclis üyeleri işçi ve emeklilerin yaşadığı ekonomik zorluklara dikkat çekti.

Kazım Kurt’tan Hatipoğlu’nun sözlerine cevap Kazım Kurt’tan Hatipoğlu’nun sözlerine cevap

Genel değil yerel seçime gidiyoruz

AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Özcan CHP’li Meclis üyeleri tarafından yapılan eleştiriler ile ilgili bir genel seçim havası oluşturulmak istendiğini belirterek şu şekilde yanıt verdi, “İki ay sonra seçimler var, yerel yönetimler seçimlerini bir genel seçim havasına sokma telaşı içerisindeler. Vatandaşlar burada belediye başkanlarını ve hizmetlerinin doğru olup olmadığını oylayacaklar. Gündem yerel yönetimlerin ne kadar başarılı olup olmadıklarını konuşmaktır. TOKİ ile ilgili ise özel bir çalışma var. Milletvekillerimiz konuyla ilgileniyor. Eskişehir TOKİ ile ilgili gecikmeden dolayı artan şikayetlerin en büyük sebebi Odunpazarı ve Büyükşehir Belediyesi’dir” diye konuştu.

Herkes politika yapmalı

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt meclis toplantısında yaptığı konuşmada yaklaşan yerel seçimlere dikkat çekerek, “Her zaman iyi niyetle tartıştık burada. Yararlı olsun diye yaptığımız tartışmalardı. Demokrasi de böyle bir şey. Demokrasiden vazgeçmeden önümüzdeki süreçte yine Eskişehir ile ilgili görüşürüz. Bazı arkadaşlarımız aday olacak, bazıları yeniden seçilecek bazıları sizin gibi kendini nadasa bırakacak. Bence politika da Türkiye’de halkın refaha kavuşması için huzura kavuşması için yapılması gereken bir iş. Politika rant için özel gelir için özel amaçlar için değil halkın sorunlarını çözmek için yapılan ve herkes tarafından da yapılması gereken bir iş. Türkiye’de hala memurların politika yapabilmesi yasal değil” şeklinde konuştu.

Bu şartlarda yerel genel seçim ayrılamaz

Yerel seçimlerin genel seçim havasında geçmesini değerlendiren Kurt, “31 Mart seçimleri yerel seçim olmasına rağmen genel seçim havasında geçecek bir yerel seçim. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat işin içinde. Bir partinin başında olduğu için seçimlerin yerel ve genelin ayrılması mümkün değil. Cumhurbaşkanı hepimizin Cumhurbaşkanıdır, tarafsızdır, ama partili Cumhurbaşkanlığı bu sistemi arzuladığımız noktadan öteye götürmektedir. Parlamenter demokratik sisteme dönme arzumuzu ve isteğimizi tekrar vurgulamak isterim” dedi.

Yaşam zorlaşıyor

Eskişehir’de gerçekleşen işçi eylemlerine dikkat çeken Kurt, “Eskişehir’de pek çok etkinlik ve eylem var, Harb-İş’in, Demiryol’in ve Şeker-İş’in seslerini yükseltmelerini doğal ve zorunlu buluyorum. İşçi sınıfı ciddi anlamda sıkıntıda. Çalışanların ekonomik durumları çok kötü. O nedenle itirazları haklı hükümet bunu dikkate almalı ve haklarını teslim etmeli. Demiryol-İş’teki olumsuzluklar dillendiriliyor, işçilere sahip çıkmak zorundayız. İşçilerin itirazları var. Demek ki yaşam zorlaşıyor. O nedenle Büyükşehir Belediyemizin yaptığı Halk Ekmek Fabrikası önemli. Ekmek 8 TL. Günde en az 5 ekmek yiyen binlerce yurttaşımız var, bunun karşılanması oldukça zor” diye konuştu.

Belediyelerin görevi kaçak inşaatı önlemektir

TOKİ konutları ile ilgili eleştirilere de yanıt veren Kurt, “TOKİ konutları ile ilgili Odunpazarı Belediyesinin suçlanması kadar abes bir durum yoktur. Odunpazarı Belediyesi TOKİ konutlarındaki yanlışlara itiraz etmiş ve haklı çıkmıştır. TOKİ konutlarında ruhsat almadan inşaatlar başlamıştır. Belediyelerin görevi kaçak inşaatı önlemektir. Eğer TOKİ yetkim var ben bu işi böyle yaparım diyorsa tıpkı sonradan şehircilik müdürlüğünden aldığı ruhsat gibi baştan da alabilirdi. Kamu binaları ruhsata tabi olmadığı halde TOKİ bizden ruhsat istedi. Ama tapu gayrimenkul başkasının adına kayıtlı olduğu için biz ruhsat veremeyiz demişizdir. Onun üstüne Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü ruhsat verdi ama kaçak inşaat şerhini de yazdı. Bizim yapmış olduğumuz iş doğrudur. TOKİ ile ilgili sorun, TOKİ’nin sosyal konut üretme amacından sapmasıdır. İnsanlar sözleşmeden dolayı mağdur” diye konuştu.