Toplantıda yol harcamalarına katılım payı ve Odunpazarı Belediyesi’nin bütçesi gündeme geldi. Odunpazarı Belediyesi’nin 2023 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı ile ilgili gündem maddesi görüşüldü. Odunpazarı Belediyesinin 2023 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabının da olduğu 2 gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Emeklilerden katılım payı alınmasın

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Kepez, yol harcamalarına katılım payının emeklilerden alınmaması gerektiğini söyledi. Kepez açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Meclise bir taktir yetkisi bırakılmış, bizim teklifimiz şu, ya toptan alınmaması hiç kimseden ya da daha önceki toplantılarda defalarca gündeme getirdiğiniz gibi, emekliler yandı bitti kül oldu, o zaman hiç olmazsa emeklileri ayıralım. Emeklilerden bunu almayalım diye teklifimiz var” 

Özcan: Kiralık resmi aracın AVM’de ne işi var? Özcan: Kiralık resmi aracın AVM’de ne işi var?

10 yıldır tartıştığımız bir uygulama 

2023 yılına ilişkin yol harcamalarına katılım payının alınması ile ilgili madde mecliste tartışma yaratırken konu ile ilgili konuşan Kurt, “Yol harcamalarına katılım payı 10 yıldır tartıştığımız bir uygulama. 10 yıl önce alınıyor idi ama sonra kanunda bir madde değişikliği söz konusu oldu. Alınabilir diye bir hüküm eklendi. Bunu eğer gerçekten istemiyor isek, yani yol harcamaları katılım payını alma belediye kendi kesesinden yapsın diyorsak bu madde kaldırılsaydı. Yol harcamalarına aldığımız katılma payı da bütün harcamanın tamamı değil. Bunu doğru anlatmak lazım. Biz yaptığımız harcamanın yüzde 2’sini alıyoruz. Dolayısıyla 100 liralık harcama yapıp, 2 lirasını alıyorsanız bunun popülizm yapacak bir yeri yok” diye konuştu. 

O zaman kanun çıkarın

Kepez’in emeklilerle ilgili teklifi ile ilgili ise Kurt, “Emeklilerle ilgili gerçekten yararlı bir iş yapmak istiyorsak başka işler yapmak lazım.  Eskişehir’de 226 bin emekli yaşıyor. 226 bin emeklinin hangisinde bunu alacağız, hangisinden bunu almayacağız bu ayrı bir tartışma çıkarır. Eğer hiçbirinden almayacaksak o zaman kanun çıkarın. Parlamentoda ezici çoğunlukla 22 yıldır iktidar olacaksınız ama bunu değiştirmeyi düşünmeyeceksiniz ve 10 yıldır da CHP’li belediyeleri eleştirmek için de koz olarak kullanacaksınız. Bu şık bir hareket değil. Çok net ya madde kalkar asfalt katılım payları alınmaz ya da Sayıştay, Danıştaya talimat verirsiniz bizi bu konuda eleştirmez” dedi.

Yapılanları da yapılmayanları da görüyoruz

Mecliste konuşan Kepez, Odunpazarı Belediyesi’nin harcamaları ve yerel seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, “Söylediklerimizden rahatsız olunmaması gerektiğini düşünüyorum. CHP gurubu ile aynı şeyleri düşünmek zorunda değiliz. Biz belediyenin kesin hesabı ile ilgili belediyenin yıl içerisinde neler yapıp yapmadığını bu şekilde görüyoruz. Her seferinde eleştirilerimiz karşısında merkezi hükümet bizi sıkıyor deniyor. Türkiye’de sadece Odunpazarı Belediyesi yok ki. Konya Belediyesi’ni görün, Kütahya, Afyon Belediyesi’ni görün. Halk tabi ki taktir etti şu anda verdi. Ama genel anlamda 22 yıldır da halkın içindeyiz, 22 yıldır halk size bu yetkiyi vermedi. Odunpazarı Belediyesi’ni tamam AK Parti’den aldı Sayın başkanımız devam ediyor, yapılan işleri de yapılmayanları da görüyoruz. 22 yıldır merkezi hükümet var biz Türkiye’yi uçuruyoruz, uçmaktan başınız döndü. Yerel yönetimlerde bu dönemde birçok yeri almış olmanız önümüzdeki merkezi yönetimi de halk size verecek diye bir şey yok. Yerel yönetimlerde CHP’nin başarılı olması, tamam zaten tebrik ediyoruz saygı duyuyoruz, ama bu CHP’li belediyelerin çok çalıştığından falan değil, vatandaş bize kızdı ondan size oy verdi” 

Biz nerede hata yatık demeniz lazım

2023 mali yılı bütçesi ile ilgili olarak konuşan Kurt ise, “2022 yılından 2023 yılının bütçesini yaptığımız zaman hayali bir bütçe dedi arkadaşlarımız, bütçenin hayali olmadığı, tahminlerimizin doğru olduğu ortaya çıktı. Ama sizin hala aynı şeyleri söylediği de ortaya çıktı. Özellikle bir yerel seçim geçirdikten sonra bir daha bakmanız lazım. Biz nerede hata yapıyoruz ki bu sonucu gördük diye. Kütahya’yı da Afyonu da yönetemediğiniz anlaşıldı. Orada insanlar yönetimleri değiştirdiler. 2022’ye göre 2023’e göre değerlendirirken 2024’ü de değerlendirdiğinizi unutmamamız lazım. 2024’te nereye gelmişiz, 2022’de enflasyon neymiş, 2023’de ne olmuş, 2024’te ne olacak ona ayrıca bakacağız. 

Mazot, 6 buçuk liradan 22 buçuk lira olmuş. Hükümetimiz sağ olsun boyuna artırıyor.  Enflasyonu frenleyemediğiniz sürece bu rakamlar hep artacaktır. 2023 yılında siyasi şartları, iklim şartlarını ve bulunduğumuz konumu iyi değerlendirmeniz gerekiyor. 6 Şubat’ta deprem oldu, sosyal yardımlar onun için arttı. Deprem bölgesine çok ciddi katkılar sunduk. Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi oldu, seçimi kazanmak için EYT’yi çıkardı, asgari ücreti artırdı, bunları biz nereden ödeyeceğiz. Bu giderler onun için arttı. Bu eleştirileri bir insaf ölçüsünde değerlendirmek lazım” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi