Mate çayı, lezzetli ve sağlıklı bir bitki çayıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde birçok sağlık faydası sağlayabilir. Fakat etkili bir bitki çayı olduğu için öncelikle dikkat etmeniz gereken hususlar mevcuttur. Kafein içeriği nedeniyle hamileler, emziren anneler ve uyku sorunu yaşayan kişiler tarafından dikkatli bir şekilde tüketilmeli, hatta mümkünse bir doktora başvurulmalıdır.

Bunların yanı sıra mate çayı aşırı tüketildiğinde sinirlilik, baş ağrısı ve uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir sağlık probleminiz varsa mate çayını tüketmemeniz daha sağlıklı olacaktır. Gelelim mate çayının faydalarına…

Mate çayı, kafein ve teobromin içeriği sayesinde doğal bir enerji kaynağıdır. Yorgunluğu azaltır, zihinsel ve fiziksel performansı artırır. Bu nedenle akşam saatlerinde değil, güne başlarken tüketmeniz tavsiye edilir.

Mate çayı kilo verdirir mi?

Mate çayının en etkili özelliği metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecini desteklemesidir. İştahınızı bastırarak daha az yemenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda kabızlığı önler, hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemleri giderir. Altını çizerek söylemek gerekir ki zayıflatan bir çay değil, kilo vermenize yardımcı olabilecek, iştah kontrolünüzü sağlamanıza destek olabilecek bir çaydır.

Mate çayı ne sıklıkla içilmeli?

Antioksidanlar açısından oldukça zengin olan bu çay bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur, hastalıklara karşı direnci artırır. Sabah saatlerinde 1 fincan içmeniz önerilir.

Mate çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

Karamsar ve mutsuz ruh halinde olan kişilerin de içmeye olumlu yaklaştığı bu çay dolaylı yoldan da olsa depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.
Özellikle kadınların ilgisini çeken bir özelliği ise cilt hücrelerini oksidatif hasardan korumasıdır. Bu sayede cilt yaşlanmasını geciktirir ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Mate çayı demlemek oldukça basittir.

Eskişehir'de yürekleri yumuşatan fedakarlık! 14 yıldır yanından ayrılmıyor Eskişehir'de yürekleri yumuşatan fedakarlık! 14 yıldır yanından ayrılmıyor

Bir bardak sıcak su (80-90 °C) hazırlayın.

Demleme kabına bir veya iki çay kaşığı mate yaprağı ekleyin.

Suyu mate yapraklarının üzerine dökün ve 5-10 dakika demleyin.

Dilerseniz bal veya limon ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Şifa olsun!