Eylül ayında TÜFE’de değişim yüzde 4,75 oldu, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 49,86, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,53 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 55,30 artış oldu. Yİ-ÜFE de de, 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,40, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,44 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 65,55 artış gözlendi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 3 aylık maaş zammı oranı yüzde 25,11 olarak belirlendi. Memur ve memur emeklisi için iki aylık enflasyon farkı yüzde 18 oldu. Ocak 2024 için toplu sözleşme artışıyla birlikte üç aylık maaş artış oranı yüzde 35,73 oldu.

Enflasyon rakamları üzerinden bir refah payı artışı da uygulanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ocak 2024'te uygulanacak artışın yaklaşık yüzde 50 olacağını, en düşük devlet memuru maaşının 22 bin 17 liradan 33 bin lira seviyelerine çıkacağını belirtti.

Emekliye ek zamla ilgili çalışmalar da Meclis'in açılmasıyla hız kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Emekliye yılbaşından önce müjde olur mu?' sorusuna 'İnşallah' yanıtı verdi. Emekli maaşı için yapılacak iyileştirmede özellikle düşük aylık alan kesimin gözetileceği belirtildi. Emeklilerin kök aylıklarına seyyanen artış ya da oransal zam yansıtılması gündemde. 

Eskişehir’de kişi başına düşen milli gelir ne kadar? Eskişehir’de kişi başına düşen milli gelir ne kadar?

Ayrıca, en düşük emekli aylığı ödemesinin de yükseltilmesi ve 5 bin liralık Cumhuriyet ikramiyesi de gündemde. Tüm bu düzenlemelerle en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyelerine yükseltilmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi