Meral Akşener 2019 seçimlerinde izledikleri süreci şu sözlerle anlattı;

Eskişehir’de CHP meclis üyesi aday adayları belli oldu  Eskişehir’de CHP meclis üyesi aday adayları belli oldu 

“Bütün seçimlerde bir şekilde bir kayba uğranmış. Cumhuriyet Halk Partisi’ne biz gittik, yerel seçimlerde bir iş birliği yapalım diye. Bu iş birliklerinin hiçbirinin önceliği İYİ Parti’nin bir şeyler alması değildi. Bunun altını çiziyorum. 2019 yerel seçimlerinde hedefimiz Sayın Erdoğan’ın çok önem verdiği İstanbul başta olmak üzere bazı büyükşehirlerin kazanılması, yani ‘biz yaparız’, ‘biz de yaparmışız’ dedirtmekti. Ama ana hedefimiz 2023’te ucube sistem dediğim partili Cumhurbaşkanlığı sistemini değiştirecek iradeye sahip, onu iddia eden bunun sözünü veren bir Cumhurbaşkanını seçmekti. Bizim nihai hedefimiz x, y, z kişilerine bir yer kazandırmak değil” 

İYİ Parti Lideri Akşener Eskişehir örneğini verdiği açıklamasında “Dolayısıyla Eskişehir’den örnek vereyim, bizim Eskişehir’de tek bir belediye meclis üyemiz vardı, başka da hiçbir şeyimiz yoktu. Şimdi, 30 yıllık aktif politika yapan bir şahıs bir il başkanının kız kardeşi, seçmen konusunda çok hassas ve o tür konularda da gerçekten müthiş bir tecrübe birikimi olan bir siyasi partide politikaya başlamış, 30 yılını böyle geçirmiş bir şahıs sizce böyle bir ketenpereye gelir mi? Gelmez. Niye çırak çıktık biz, bu bir çırak çıkma demektir. Millet çırak çıkmasın diye bilerek biz çırak çıktık. Hiçbir derdimiz de olmadı, Eskişehirliler olmadı” diye konuştu. 

Görmemezlikten geldik

Meral Akşener “Burada var olan bir belediye başkanını yeniden seçtirmek falan meselemiz değildi. Buradaki en ince teknik ayrıntı şu, Mihalıççık bize bırakılmış, ne oldu oğlum, kim çıkardı, sorun yok, problem yok, her yerde bu oldu. Biz bunu görmemezlikten geldik mi, geldik. Niye geldik. Millet kazansın diye. Yani 2023 seçimlerini almak için. Bu İYİ Parti’nin millet için üstlendiği misyondur. Bu milleti cendereden kurtarmak için çıktığı yolun misyonudur, vazifesidir. Tek tek her bir arkadaşımdan Allah razı olsun. Arslan Bey karşımda oturuyor. Ter akıtarak geldi, sinirli geldi, ama bir şey yapmadı. Niye yapmadı millet kazansın dedi. O işler öyle çok cici cici olmadı” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi