Mersin havasıyla, yetişen narenciyeleriyle her zaman ferahlık hissi veren sıcak samimi şehirlerden birisidir. Caddeleri, sokakları, uzun plajları ile her geçen gün kendinin bir üst sürümü ile yaşamaya devam eder. Peki Türkiye’de en çok sevilen şehirlerden birisi olan limon kokulu Mersin Avrupa’da hangi şehir ile benzetilmiştir? Cevabı Portekiz’de arayacağız.

Kastamonu Karadeniz'de mi? Kastamonu Karadeniz'de mi?

Yapar zeka 81 ili Avrupa şehirlerine benzetirken, Antalya’yı Annecy’e, Ankara’yı Budapeşte’ye İstanbul’u Roma’ya benzetti. Kıyı şehrimiz Mersin’i ise Portekiz’in başkenti Lizbon’a benzetti.

Lizbon Portekiz’in yemek kültürüyle, tarih kokan sokaklarıyla ve bozulmamış mimari yapılarıyla tüm duyularınıza haz yaşatacak şehirlerinden birisi. Mersin’e baktığımızda da oraya giden birisinin dönmek istememesi; yazın güneşi, kışın ekşisi ile her zaman sizi hoşnut edecek bir yanını görürsünüz. Lizbon’un da Mersin’in de en önemli geçim kaynağı turizmdir. Özellikle Lizbon Portekiz’in en sık ziyaret edilen illerinden birisidir. 

Her iki şehre de baktığımızda Akdeniz şehri olmaları açısından bitki örtüsü ve tarım ürünlerinde de benzerlikler görürüz. Aynı zamanda kültür olarak da birbirine benzeyen toplumlardan oluşurlar. Tabii bunun en doğru cevabını bir mersinliye sormak lazım. Sizce yapay zeka bu tespitinde haklı mı yoksa yanılmış mı? Siz olsanız Mersin’i hangi Avrupa şehrine benzetirdiniz?

Kaynak: Haber Merkezi